Konferencja Drugie Życie Budynków
Będzie to całodniowa konferencja, która odbędzie się w hotelu Bristol w Warszawie. Jest pierwszym wydarzeniem w Polsce, w czasie którego problem rewitalizacji i nadawania istniejącej zabudowie nowego życia oraz funkcji będzie omówiony tak szeroko i kompleksowo. Eksperci i uczestnicy dyskutować będą nie tylko o stronie biznesowej procesów nadawania budynkom nowego życia, ale także o wpływie takich inwestycji na miasta, aspektach prawnych, technicznych i architektonicznych.
Konferencja została podzielona na sesje tematyczne:
W gronie panelistów już teraz znajdują się m.in.: Paweł Buchman (Dyrektor Nieruchomości w Orange Polska), Michał Olszewski (Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy), Anna Górska-Kwiatkowska (MRICS, Associate, Landlord Representation Manager, Office Department, Cushman & Wakefield), Michal Rokosz (MRICS, Dyrektor ds. Finansowania Nieruchomości, Corporate Banking Department, HSBC BANK), Marek Janiak (Architekt Miasta, Miasto Łódź), Agata Demuth (Partner odpowiedzialny za Praktykę Nieruchomości, Schoenherr).
10.30 – 11.00 Rejestracja
11.00 – 11.20 Powitanie
11.20 – 12.30 Rynek rewitalizacji i modernizacji w Polsce i Europie – przybliżenia wielkości rynku obiektów komercyjnych, które poddawane są / lub w najbliższych latach zostaną poddane modernizacji; pokazanie trendów w segmencie rewitalizacji zarówno w kontekście budynków zabytkowych jak i współczesnych budynków użyteczności publicznej; case study wzorcowych przykładów z zagranicy i Polski; przedstawienie analiz pokazujących pozytywny wpływ rewitalizacji na jakość życia w miastach.
Otwarcie sesji: 10-20 minutowa prezentacja wybranych case study, z naciskiem na projekty obszarowych, a nie punktowych rewitalizacji prowadzona wspólnie przez Cushman & Wakefield oraz Deloitte – przedstawienie ciekawych przykładów z zagranicy i Polski.
Paneliści:
Moderator: Anna Górska-Kwiatkowska, MRICS, Associate, Landlord Representation Manager, Office Department, Cushman & Wakefield
12.30 – 13.25 Sesja inwestycyjna – ujęcie biznesowe rewitalizacji. Dyskusja nt. tego kiedy opłacalne jest modernizowanie budynków, oraz zmiana ich funkcji. Omówienie tematyki w kontekście braku atrakcyjnych gruntów w centrach miast – projekty wymagające rewitalizacji budzą coraz większe zainteresowanie deweloperów, funduszy inwestycyjnych. Przybliżenia wielkości rynku obiektów komercyjnych, które poddawane są / lub w najbliższych latach zostaną poddane modernizacji. Pokazanie oferty nieruchomości z polskiego rynku, które zyskać mogą „drugie życie”.
Prezentacja firmy Orange w temacie nieruchomości (prowadzi Maciej Klukowski, Orange).
Paneliści:
Moderator: Grażyna Błaszczak – ekspert rynku nieruchomości, przez ostatnie 17 lat związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”
13.25 – 14.00 Lunch
14.00 – 14.55 Sesja miejska – przedstawienie problematyki rewitalizacji w kontekście korzyści dla miast (ujęcie społeczne, biznesowe, poprawa jakości życia, zrównoważony rozwój). Dyskusja pomiędzy władzami miast, a prywatnym kapitałem, który może przyczynić się pozytywnie do ożywienia i poprawy jakości miast.
Case study pozytywnych przykładów współpracy miast oraz prywatnych inwestorów, w tym m.in. prezentacja projektów APA Wojciechowski (Port Praski, Elektrociepłownia Powiśle, i inne realizacje z obszaru rewitalizacji i modernizacji).
Paneliści:
Moderator: Renata Siwiec, Menedżer w zespole ds. sektora publicznego, Deloitte
14.55 – 15.50 Sesja prawo i finanse – wymagania prawne związane z rewitalizacją obiektów historycznych i ich zróżnicowanie zależne od formy ochrony obiektu. Dyskusja na temat dodatkowych obowiązków, z którymi muszą liczyć się inwestorzy w trakcie procesu inwestycyjnego i ich wpływu na harmonogram inwestycji i ich finansowanie. Omówienie możliwości i zakresu finansowania rewitalizacji ze środków unijnych.
Paneliści:
Moderator: Agata Demuth, Partner odpowiedzialny za Praktykę Nieruchomości, Schoenherr
15.50 – 16.30 Sesja architektura i design – omówienie przykładów ciekawych technicznie rewitalizacji. Pokazanie możliwości jakie stwarza współpraca architekta, inwestora, generalnego wykonawcy i firm dostarczających specjalistyczne rozwiązania techniczne. Zaprezentowanie pozytywnych przykładów współpracy z konserwatorem zabytków, który często w procesie inwestycyjnym postrzegany jest jako element spowalniający proces rewitalizacji i przebudowy. Case study i panel dyskusyjny z udziałem BuroHappold – firma przedstawi przykłady ciekawych realizacji.
Paneliści:
Moderator: Andy Keelin, Partner Building services and sustainability, BuroHappold Engineering UK
• Inicjatorem i Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Orange.
• Partnerzy Merytoryczni: Deloitte, Cushman&Wakefield, kancelaria Schoenherr, APA Wojciechowski, Kuryłowicz&Associates, Interbiuro, Cresa Polska, Miasto Łódź, RD bud, BuroHappold Engineering
• Partnerzy: Tétris Polska, SpaceFactory
• Partnerzy Instytucjonalni: SARP, PZFD, PLGBC
• Partnerzy Medialni: Rzeczpospolita, Warsaw Business Journal
• Media / PR: Fair Play PR