02/09 (środa) g. 18:00 Departament Propozycji: MIESZKAJ NA WIŚLE! prowadzi – Magda Mosiewicz
„Więcej życia nad Wisłą!” – tak, ale jakiego? Czy potrzebujemy tylko parku czy może miejsc do mieszkania i do pracy, sal do spotkań, placów handlowych?
Najnowsze plany Ratusza (np. kładka dla rowerów pod Mostem Łazienkowskim) pokazują, że zgłaszanie projektów przez mieszkańców stwarza szansę na ich realizację. Dlatego zapraszamy Państwa do udziału w Departamencie Propozycji dla Wisły, którego głównym tematem będzie MIESZKANIE NA WIŚLE. W Warszawie powstają już pierwsze osiedla na rzece – w portach Czerniakowskim i Praskim. Chętnych do zamieszkania na wodzie nie brakuje, ale jakie są konkretne możliwości zmiany adresu na rzeczny? O tym dyskutować będziemy podczas spotkania, którego gośćmi będą między innymi twórcy barek mieszkalnych.
Departament Propozycji to otwarte spotkanie, gdzie każdy może zgłosić swój pomysł: architekci, organizacje, fantaści, działacze społeczni. Przedstawiamy projekty, nie ograniczamy się do krytyki. Prezentacje trwają nie dłużej niż 10 min, po każdej jest (gorąca!) dyskusja. Do dyspozycji są mikrofony i ekran do prezentacji.
To może być pierwszy krok do zawiązania trwałych inicjatyw, włączenia się w działalność lokalnej organizacji, nagłośnienia projektu wśród sąsiadów i w mediach. To może być pierwszy krok do realizacji pomysłu z budżetu obywatelskiego.
Zgłoszenie powinno zawierać kilkuzdaniowy opis propozycji oraz prezentację przygotowaną w formacie jpg. Zgłoszenia prosimy przesyłać na: [email protected]
Miejsce spotkania: Plac Zabaw nad Wisłą, bulwar Grzymały-Siedleckiego, M: Centrum Nauki Kopernik
Organizator: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl
Współpraca: Plac Zabaw
Link do wydarzenia na fb: www.facebook.com/events/1448609252114717/
*Konkretnie o Wiśle to cykl spotkań, podczas których przyglądamy się rozwiązaniom architektoniczno-urbanistycznym dotyczącym rzek w miastach europejskich i wspólnie zastanawiamy się, jak wnioski płynące z działań zagranicznych mogą przełożyć się na lepszą organizację brzegów Wisły w Warszawie. Do tej pory gościliśmy architektów pracujących w Zurychu, Rzymie, Berlinie i Kopenhadze. Podczas warsztatów opracowywane są projekty dedykowane warszawskim terenom nadwiślanym. Pomysły będą miały następnie szansę trafić do Budżetu Partycypacyjnego i zostać zrealizowane w 2017 r.
Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznej edycji cyklu SYNCHRONIZACJA, poświęconej konkretnym możliwościom wymyślania na nowo relacji na jakich oparta jest organizacja miast. Edycja pomyślana, jako krytyczny projekt analityczny, nakierowana jest na poszukiwanie KONKRETU.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu uzyskanemu od: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy