Urbnews.pl

Łódź stawia na woonerfy

Źródło: envisionmadison.net

Trwają przeobrażenia kolejnych części łódzkiego Śródmieścia. Do przekształcenia w tzw. woonerfy, których idea została entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców miasta, szykowanych jest kilka kolejnych ulic.

W ramach przebudowy dworca Łódź Fabryczna oraz jego okolic, swój wygląd zmieniają kolejne okoliczne ciągi komunikacyjne. Jednym z nich jest ulica Lindleya, przy której znajdują się m.in. rektorat oraz siedziba wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Ta krótka uliczka, nosząca imię inżyniera – twórcy systemu wodnokanalizacyjnego Łodzi oraz wielu innych miast, ma po przebudowie zostać wydłużona do ulicy Węglowej. Podzielona zostanie również na dwie, oddzielone od siebie części. Tym samym każda z nich ma obsługiwać wyłącznie ruch docelowy.

Nawierzchnia ulicy Lindleya będzie składać się z nowej, granitowej oraz zabytkowej kostki. W planach jest zachowane i uzupełnienie istniejącej zieleni przydrożnej oraz dodanie elementów małej architektury. Prace na ulicy Lindleya mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Kolejny z woonerfów projektowanych w ramach przebudowy okolic głównego łódzkiego dworca powstanie na ulicy Traugutta – na odcinku od Piotrkowskiej do Sienkiewicza. Będzie on stanowił jednocześnie przedłużenie pierwszego łódzkiego podwórca na ulicy 6-ego Sierpnia, znajdującego się po drugiej stronie słynnej „Pietryny”. Na tym odcinku Traugutta znajdują się m.in. znane łódzkie hotele: Grand oraz Savoy. Projekt przebudowy ulicy to jeden ze zwycięzców głosowania w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2015.

Po przebudowie ulica Traugutta wykonana będzie z szarych i czerwonych płyt granitowych. Ograniczony zostanie ruch samochodów oraz liczba miejsc parkingowych, które dominują obecnie w wyglądzie ulicy. Pojawią się nasadzenia zieleni, meble miejskie oraz miejsca na ogródki gastronomiczne licznych lokali znajdujących się przy tej ulicy. Prace mają rozpocząć się w połowie wakacji i potrwać od 2 do 3 miesięcy.

Drugim z podwórców powstającym dzięki głosom łodzian będzie ulica Piramowicza. To krótka uliczka zlokalizowana pomiędzy ulicami Narutowicza oraz Jaracza, przy której znajduje się m.in. zabytkowa cerkiew św. Olgi. Projekt woonerfu przewiduje w tym przypadku odrestaurowania charakterystycznej zabytkowej kostki klinkierowej. Również i na Piramowicza przewidziane jest nadanie ulicy lokalnego, sprzyjającemu mieszkańcom wyglądu poprzez nasadzenia drzew, zamontowania małej architektury czy lokalizację ogródków gastronomicznych. Prace na Piramowicza powinny rozpocząć się na początku wakacji.

Exit mobile version