Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju do zmiany
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli dokument wdrażający prawo unijne. Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju zostaje zmieniona i dostosowana do nowej perspektywy i sprawnego zarządzania rozwojem.
Uchwalona ustawa przekłada na nasze prawo rozporządzenia Komisji Europejskiej (dotyczą zasad wdrażania funduszy europejskich z budżetu UE), dla procesu programowania nowej perspektywy budżetowej – na lata 2014-2020. Definiuje ona dokumenty programowe – Umowę Partnerstwa i programy służące jej realizacji. Opisuje zasady dotyczące ich opracowywania i przyjmowania.
Nowa ustawa nakłada obowiązki na ministra infrastruktury i rozwoju. Będzie on musiał m.in.:
- inicjować, programować i negocjować dokumenty programowe
- koordynować cały proces programowania – do pomocy ma służyć mu specjalnie powołany Komitetu ds. Umowy Partnerstwa
- ma obowiązek przekładać Rządowi RP coroczne sprawozdanie z realizacji Umowy Partnerstwa
- dodatkowo w roku 2017 i 2019 przełożyć sprawozdanie Unii Europejskiej
Ustawa wprowadza większą kontrolę nad wydatkami województw. Kontrakt terytorialny ma być instrumentem koordynacji działań zarówno administracji rządowej jak i samorządowej. Mają zastąpić dotychczasowe kontrakty wojewódzkie i obejmować większy zakres działań. Dzięki niemu będzie można lepiej dopasować inwestycje i jej finansowanie do różnych uwarunkowań każdego z województw.
Zdefiniowane są również takie pojęcia jak obszar funkcjonalny, obszar strategicznej interwencji państwa oraz obszar problemowy. Natomiast Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 i Krajowa Polityka Miejska stają się dokumentami strategicznymi.
Wyraźnie widać ukierunkowanie mające na celu wspieranie rozwoju regionów i miast w nowej perspektywie budżetowej. Zwiększona zostanie również kontrola wydatków, dzięki czemu jest szansa, że lepiej będą dystrybuowane pieniądze z UE.
Teraz projekt ustawy przechodzi do izby wyższej. Senatorowie będą debatować i głosować nad dokumentem.
Pełny tekst ustawy można znaleźć tutaj.
Na koniec mały słowniczek odnośnie pewnych pojęć (wg Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju):
Umowa Partnerstwa – jest dokumentem określającym kierunki działań w latach 2014-2020 trzech polityk unijnych w Polsce – Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Przedstawia ona m.in.:
- cele i priorytety interwencji w ujęciu tematycznym i terytorialnym wraz z podstawowymi wskaźnikami,
- opis stopnia uzupełniania się działań finansowanych z Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa,
- układ programów operacyjnych,
- zarys systemu finansowania oraz wdrażania.
Kontrakt terytorialny – zawarte zostaną tam cele i zadania poszczególnych stron oraz określone instrumenty ich realizacji. Będzie formą dialogu samorząd – rząd, gdzie uwzględniane będą środki unijne i krajowe. Ma się składać z dwóch części – ogólnej i szczegółowej.
Na część ogólną składać się będą m.in.:
-
zasady dotyczące koncentracji tematycznej (czyli na co będą kierowane fundusze);
-
zasady dotyczące realizacji wymiaru terytorialnego,
-
algorytm podziału Funduszy Europejskich pomiędzy województwa;
-
dziedziny, na które będą kierowane środki w ramach krajowych polityk publicznych.
W części szczegółowej znajdą się m.in.:
-
ogólna charakterystyka województwa, w tym analiza jego mocnych stron i barier rozwojowych oraz rekomendowane działania prorozwojowe w odniesieniu do całego obszaru;
-
propozycje dziedzin, których wsparcie będzie priorytetem dla danego województwa;
-
propozycje priorytetowych inwestycji oraz ich wstępna wycena.
Obszar strategicznej interwencji państwa – szczególnie istotny z punktu widzenia rozwoju kraju, na które kierowane będą fundusze