Zacięta rywalizacja w European Cycling Challenge

Tradycyjnie już, w maju kilkadziesiąt europejskich miast czynnie włączyło się do rywalizacji European Cycling Challenge o miano najbardziej rowerowego miasta. Wydarzenie zachęca do, jak najbardziej zdrowej, konkurencji nie tylko ośrodkami miejskimi, ale także osiedlami, dzielnicami czy przedsiębiorcami. Wszystko to by zachęcić do zmiany nawyków komunikacyjnych i spróbować codziennie korzystać z roweru jako środka transportu.

fot. Heb | Wikimedia Commons | lic. CC BY-SA 3.0

W European Cycling Challenge 2017 wzięło udział 48 miast. Najwięcej – po 9 – zgłosiło się ze Szwecji i Polski. W naszym kraju w zabawie uczestniczyły: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław oraz po raz pierwszy Kraków i Toruń. Każdy rowerzysta przez cały maj mógł rejestrować swoje przejazdy w aplikacji Naviki.

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że gdańscy rowerzyści byli zdecydowanie na czele klasyfikacji. Podobnie było i w tym roku, jednak w walkę o pierwsze miejsce aktywnie włączył się Izmir. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji najwięcej kilometrów wyjeździli mieszkańcy tureckiego miasta, ustanawiając nowy rekord – 855 tys km. Gdańszczanie zajęli w głównej tabeli wyników 2. miejsce, po raz kolejny zwyciężyli jednak w drugiej kategorii tj. „najbardziej rowerowym mieście” (liczbie przejechanych kilometrów odniesionej do oficjalnej liczby mieszkańców miasta).

W pierwszej 10 znalazły się również Bydgoszcz, Warszawa, Wrocław, Poznań. Łącznie podczas rywalizacji zarejestrowano przejazdy o długości 4,65 mln km!

Wyniki ECC 2017 | Główna tabela wyników | Najbardziej rowerowe miasto