Wykład “Droga Zielona a Pas Nadmorski – budowanie wspólnej wizji” – Gdańsk, 08.02.2017

“Miasto mówi” to cykl wykładów połączonych z dyskusjami, który został poświęcony przestrzeni miasta. Będziemy rozmawiać o najróżniejszych współczesnych problemach urbanistycznych, społecznych i gospodarczych.

Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zaprasza na następne z cyklu wykładów “Miasto mówi” spotkanie z Piotrem Żelaznowskim, autorem wizji Drogi Zielonej – w dialogu z przestrzenią.

Droga Zielona to jedna z najbardziej medialnych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich miesięcy w Gdańsku. Łączy i dzieli w dyskusji, dotyka mnóstwo różnych wątków, interesów i ideologii, co w rezultacie doprowadziło do decyzyjnego „pata” w debacie publicznej.

Praca, o której będziemy dyskutowali również jest stanowiskiem w sprawie, ale nie jest głosem po żadnej ze stron, które dotychczas udzielały się w dyskursie. To efekt obserwacji naszej publicznej rozprawy pod kątem merytorycznym. Praca wprowadza swoiste novum badając zagadnienie Drogi Zielonej, poprzez studia przestrzeni funkcjonalnego kołnierza ulicy na obszarze Pasa Nadmorskiego i w oparciu o taką perspektywę stawia pytania o dalsze losy tej części miasta.

Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytania, które jeszcze nie padły w kontekście budowania wizji rozwoju całego obszaru i poruszyć kwestie, które zostały pominięte w zdominowanej przez polityczne priorytety dyskusji.

Piotr Żelaznowski
Studiował Architekturę i Urbanistykę na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Swoją pracę magisterską poświęcił właśnie dyskusji o Drodze Zielonej w Pasie Nadmorskim. Jego zainteresowania to funkcjonowanie współczesnych miast i partycypacja społeczna. Uczestnik licznych warsztatów i konferencji, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obecnie zdobywa doświadczenie zawodowe w Rotterdamie.

Fanpage

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.