Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Warsztaty i spacer: Otwarte Miasto Gdańsk?

16 grudnia 2022 @ 14:00 - 19:00

Darmowy

Warsztaty mają na celu poruszenie problemu otwartości miast. Czego to dotyczy? Na czym polega? W jaki sposób można ją zapewnić? Czy jest ona potrzebna i dlaczego? Jakie aspekty należy brać pod uwagę?

Uczestnicy warsztatów, na podstawie wiedzy i materiałów zgromadzonych w trakcie spaceru, zaprojektują postery oraz mapy wskazujące problemy związane z koncepcją miast otwartych, istniejące w przestrzeni Gdańska. Prace te mają na celu identyfikację zarówno dobrych jak i złych praktyk, a także znalezienie potencjalnych rozwiązań.

 

Plan wydarzenia:

16.12.2022, 14:00-19:00
14:00 – 16:00 spacer badawczy dot. koncepcji miasta otwartego w kontekście Gdańska
16:00-16:15 przerwa
16:15-18:30 warsztaty
18:30-19:00 prezentacja prac i zakończenie wydarzenia

Uczestnicy będą pracować w grupach 4 osobowych (warsztat przewiduje do 20 uczestników).
Udział w warsztatach pozwoli uczestnikom na poszerzenie wiedzy, a także zdobycie cennego doświadczenia niezbędnego do realizacji późniejszych projektów, w tym w pracy zawodowej.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na problem dostępności i otwartości miast.

Zarówno w wymiarze infrastrukturalnym jak i społecznym. Organizatorzy chcą pokazać, że miasta powinny być dostępne dla wszystkich ich mieszkańców bez względu na pochodzenie, wiek czy sprawność fizyczną.

Zapisy odbywają się poprzez maila do dnia 15.12.2022: [email protected]
(potrzebne: imię, nazwisko, uczelnia)

 

O organizatorach

Aleksandra Wrona:

doktorantka w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Realizuje badania dotyczące urban economics, współczesnych teorii rozwoju miast oraz włączania mieszkańców w procesy decyzyjne. Członkini RSA. Stypendystka NAWA. Odbyła staż naukowy w Rotterdam University of Applied Sciences. Organizatorka różnych wydarzeń akademickich. Prelegentka na licznych międzynarodowych konferencjach i warsztatach, m. in: w Gran Sasso Science Institute we Włoszech czy Universidad Politécnica di Madrid. Prowadziła zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Kierownik projektu badawczego pt.: Gospodarka innowacyjna w świetle idei productive city. Project manager w firmie koordynującej edukacyjne projekty unijne. Redaktor portalu Urbnews.pl. Współautorka i kierownik projektu Młodzi Urbaniści. Współrealizowała projekt „Bioróżnorodność i woda w mieście – Gdańsk” w ramach konkursu Otwarty IKM (maj 2022). Hobbistycznie zajmuje się fotografią mobilną.

 

Jakub Czerwiński:
student czwartego roku kierunku Architektura na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w Katedrze Projektowania Środowiskowego. Projektujący w zgodzie z ideami projektowania ekologicznego i neutralnego środowiskowo. Członek koła naukowego Hulaj Urban Squad, zajmującego się tematyką mobilności w środowisku miejskim oraz urbanistyką tych środowisk. Obecnie pracujący nad tematem dyplomu inżynieryjnego, w tematyce rozwoju miejscowości o charakterze wypoczynkowym – kreowanie przestrzeni usługowo – hotelowych wpisujących się w historyczny charakter otoczenia. Laureat konkursu na stworzenie zielonego centrum hotelowego w Juracie – „Badanie możliwości rozwoju i przekształceń miejscowości Jurata na Półwyspie Helskim – koncepcja zespołu apartamentowo- usługowego” (organizator: Politechnika Gdańska, zleceniodawca: Białe Piaski Jurata). Uczestnik warsztatów organizowanych przez struktury Politechniki Gdańskiej w tematyce urbanistyki i transportu “Gdańskie Laboratoria Urbanistyczno – Transportowe”, podczas których został wyróżniony. Brał udział w warsztatach prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim “Młodzi Urbaniści dla Klimatu”, organizowanych przez Urbnews.pl. Uczestnik seminariów prowadzonych za pośrednictwem IKM Gdańsk o tematyce urbanistycznej “Bioróżnorodność i Woda w Mieście”, “Spotkania Filmowe z Miastem” oraz seminariów rozwijających kompetencje twarde w sektorze architektura/urbanistyka. Brał udział w wykładach i seminariach architektonicznych prowadzonych w Katowicach przez “Archikurs – Michał i Monika Burmistrz “. Zawodowo pracujący przy koordynacji projektów unijnych, korepetytor w zakresie nauk ścisłych oraz grafik. Członek Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej. Hobbistycznie zajmujący się fotografią, rysunkiem oraz kuchnią.

 

Projekt jest realizowany w ramach programu Otwarty IKM. Jest to program, który stwarza możliwości do realizacji inicjatyw kulturalnych, społeczno-kulturalnych i edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców Gdańska ze wsparciem Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Szczegóły

Data:
16 grudnia 2022
Czas:
14:00 - 19:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , , ,
Strona internetowa:
https://ikm.gda.pl/wydarzenie/otwarte-miasto-gdansk-warsztaty-i-spacer/

Miejsce

Instytut Kultury Miejskiej
Długi Targ 39/40
Gdańsk, Polska
Strona internetowa:
urbantranformations.urbancloud.pl

Organizator

Aleksandra Wrona, Jakub Czerwiński
Email:
otwartemiastogdansk@gmail.com