Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Premiera książki “Citymorphosis”

6 grudnia 2017 @ 19:00 - 21:00

Darmowy

Od Berlina, przez Warszawę i Moskwę, po Pekin. Książka fotograficzna „Citymorphosis” to opowieść o przemianach architektonicznych miast dawnego Bloku Wschodniego. Dokumentacja przemian od komunistycznego krajobrazu do współczesnych miast ery globalnego kapitalizmu. I ukazanie podobieństw tych transformacji.

Fotograf Marek M. Berezowski spędził prawie pięć lat na w poszukiwaniu przestrzeni będących przykładem postępujących zmian, procesu transformacji, które z różną intensywnością widać w architekturze i urbanistyce miast Chin, Rosji, Polski czy na terenie byłego NRD. Zdjęcia skupiają się na: Berlinie, Warszawie, na Śląsku, w Moskwie, Petersburgu, Pekinie, Chongqing, Tianjin, Guangzhou i Wenchang. Miasta zostały wybrane przede wszystkim zgodnie z indeksem światowych miast globalnych (The Global Cities Index), w których transformacja postępuje najintensywniej. Wydawałoby się, że Marek M. Berezowski pokazał miejsca odmienne kulturowo. Jednak w zmianach zachodzących w ich krajobrazie okazały się one podobne.

Już sama historia miast „Wschodu” czy Bloku Wschodniego jest bardzo podobna. W różnym stopniu zostały doświadczone wojnami światowymi i naznaczone brutalną przebudową. Choć zmiana tych miejsc dla „nowego człowieka” zaczęła się od inspiracji modernizmem Le Corbusiera, to na ich współczesny wygląd radykalnie wpłynęły epoki stalinizmu i realnego socjalizmu. W następnych latach blokowiska powstawały na masową skalę. W latach 70. i 80. poprzedniego wieku wielka płyta nadal intensywnie zalewała miejski krajobraz. Blokowiska oplotły wianuszkiem miasta, a w centrach pojawiła się architektura, która miała wyrażać potęgę komunistycznej władzy i „ducha” obowiązującego sytemu. Równocześnie z transformacja ustrojową w państwach

Bloku Wschodniego, w Chinach – z radykalną zmianą kursu politycznego po śmierci Mao Zedonga, rozwój miast podporządkowany został zasadom globalnego kapitalizmu. Metropolie stały się motorem wzrostu ekonomicznego. Zmieniła się nie tylko ich przestrzeń geograficzna, ale też symboliczna. Komunistyczna architektura straciła swój uprzywilejowany charakter na rzecz drapaczy chmur, szklanych pomników kapitalizmu. Korporacje zajęły najdogodniejsze lokalizacje.

Marek M. Berezowski, fotografując procesy zmian w architekturze miast Chin, Rosji, Polski czy na terenie byłego NRD, unikał miejsc charakterystycznych dla danego miasta. Świadomie wybierał kadry pozbawione symboli, napisów czy widoku ludzkich twarzy. Skupiał się na uniwersalnym charakterze metamorfozy przestrzeni miejskiej. Unifikacja w procesie transformacji dzieje się niezależnie czy jest to w Europie, czy Azji, demokracji czy systemie autorytarnym. Jest to efektem podporządkowania planowania przestrzeni miejskiej logice wzrostu i zysku. Fotograf starał się, aby przedstawiona w „Citymorphosis” unifikacja krajobrazu nie tylko przybliżyła podobieństwa przekształceń. Chciał też, aby pomogła dostrzec powiązanie i uniwersalność zjawisk w globalnym świecie. Zdjęcia w książce są niepodpisane. Dzięki temu, choć złożona z pozornie odległych miejsc, różnych miast i państw, rzeczywistość przedstawiona „Citymorphosis” może wydawać się jednym megamiastem.

Premiera książki „Citymorphosis” odbędzie się 6 grudnia (środa) o godzinie 19:00 w Faktycznym Domu Kultury, przy ulicy Gałczyńskiego 12 w Warszawie.

INFORMACJE TECHNICZNE:

Stron 99 74 zdjęcia twarda oprawa

wymiary książki 34 cm (szer.) 30 cm (wys.)

Nakład całkowity: 500 egzemplarzy (polsko-angielska) Wydawca: Marek M. Berezowski

Cena wersji regularnej książki: 90 zł

Teksty: Marek M. Berezowski Projekt graficzny: Kasia Kubicka Edycja: Joanna Kinowska

Więcej informacji : https://www.facebook.com/mmberezowski/

https://www.facebook.com/events/1459290854189210/


Marek M. Berezowski – fotograf i antropolog kultury. Doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej WH UW, absolwent Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Nagrodzony m.in. w konkursach prasowych BZ WBK Press Foto 2014 i 2016, Newsreportaż 2008, laureat konkursu Leica Street Photo 2016, zdobywca dziesięciu honorowych wyróżnień konkursu IPA w 2016. Stypendysta programu „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r. Prezentował prace między innymi podczas Miesiąca Fotografii w Los Angeles, The Boutographies – Rencontres Photographiques w Montpellier, na Festiwalu Photon w Walencji. Preferuje długoterminowe projekty dokumentalne, m.in. Kosowo (2007-2011), Wojna w Donbasie (od 2015), Citymorphosis: Polska, Chiny, Rosja, Niemcy (2013-2017). W 2017 ukazała się fotoksiążka „Citymorphosis”.

Szczegóły

Data:
6 grudnia 2017
Czas:
19:00 - 21:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1459290854189210/

Miejsce

Faktyczny Dom Kultury
Gałczyńskiego 12
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://instytutr.pl/locations/faktyczny-dom-kultury/

Organizator

Instytut Reportażu
Strona internetowa:
www.instytutr.pl