Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

 • To event minęło.

Odpowiedzialny rozwój aglomeracji warszawskiej w obliczu zmian

14 czerwca 2018

Darmowy

Burmistrz Miasta Kobyłka wspólnie z Krajowym Instytutem Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa zapraszają do Kobyłki na konferencję. Celem jest wymiana doświadczeń i poglądów na temat wyzwań stojących przed dynamicznie rozwijającymi się społecznie, gospodarczo i przestrzennie miastami aglomeracji warszawskiej.

W trakcie konferencji dyskutować będziemy w szerokim gronie o pryncypiach rozwoju mniejszych miast aglomeracji warszawskiej, problemach, które je dotykają i sposobach ich rozwiązywania. Wierzymy, że nasze spotkanie będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i poglądów a także możliwością poszerzenia swojej wiedzy na szereg zagadnień, które determinują współczesny rozwój miast. Program konferencji zakłada dyskusję o filarach rozwoju każdego z miast: społecznym, mieszkaniowym oraz gospodarczym. Chcemy, by w trakcie naszej konferencji starły się poglądy przedstawicieli środowiska naukowego, organizacji społecznych, przedsiębiorców, deweloperów, władz miast.

14 czerwca 2018 | Hotel Gregory | ul. Napoleona 4 | 05-230 Kobyłka

PROGRAM

 • 9:00

  Rejestracja uczestników

 • 10:00 – 10.15

  Otwarcie konferencji

  Robert Roguski – Burmistrz Miasta Kobyłka
  dr Wojciech Jarczewski – Dyrektor KIPPM

 • 10:15 – 10.45

  Zmiana jako jedyna stała rzecz w mieście

  Dr Piotr Fogel

 • 10.45 – 11:30

  Polityka mieszkaniowa miast

  Panel dyskusyjny, moderator: Cezary Maliszewski

  „Miasta sypialnie”, takim mianem najczęściej określa się mniejsze miasta warszawskiej aglomeracji, jednoznacznie wskazując rolę jaką mają pełnić. Wypełnianie tak nakreślonej funkcji wiąże się z realizacją konkretnej polityki przestrzennej, w której problem mieszkalnictwa jest niezwykle silnie wyeksponowany, wręcz dominujący. Badania pokazują, że często przy tym dochodzi do konfliktów na tle zagospodarowania, wyposażenia, infrastrukturę techniczną i społeczną, dostępności do przestrzeni publicznej i zieleni. W trakcie dyskusji odniesiemy się do najbardziej palących, zdefiniowanych w rejonie Warszawy, problemów polityki mieszkaniowej miast i zastanowimy się czy i w jaki sposób można im zaradzić.

 • 11:30 – 11:45

  Przerwa

 • 11:45 – 12:30

  Integracja w dynamicznej przestrzeni miasta

  Panel dyskusyjny, moderator: dr Piotr Fogel

  Miasta aglomeracji warszawskiej rozrastają się demograficznie i przestrzennie. Nowi mieszkańcy coraz częściej włączają się w życie miasta i realnie wpływają na zmiany w nim zachodzące. Stoi to często w sprzeczności z oczekiwaniami rodowitych mieszkańców, którzy od pokoleń budowali markę miasta, kształtowali jego ducha, tworzyli wysokiej jakości przestrzeń miejską. Kluczową rolę w integracji mieszkańców odgrywają władze samorządowe. Ich rolą jest takie kształtowanie miasta, w wymiarze przestrzennym, społecznym i gospodarczym, które uczyni je atrakcyjniejszym poprzez odpowiedzialny rozwój w duchu poszanowania tradycji. W trakcie debaty podyskutujemy o tym jak w tak dynamicznie zmieniających się realiach integrować mieszkańców.

 • 12:20 – 13:15

  Przestrzeń dla gospodarki

  Panel dyskusyjny, moderator: dr Aleksandra Jadach-Sepioło

  Miasta aglomeracji warszawskiej rozwijają się nie tylko demograficznie, ale i gospodarczo. Oprócz firm działających na rynku lokalnym istnieją także duże przedsiębiorstwa, których funkcjonowanie rodzić może konflikty. W trakcie tego panelu podyskutujemy o gospodarczych terenach miasta, sposobach na pozyskiwanie inwestorów oraz poprawę warunków dla działalności tych firm, które na lokalnym rynku istnieją od wielu lat. Jest to szczególnie ważne wobec nowych wyzwań stojących przed miastami wobec rozbudowującej się sieci dróg ułatwiających połączenie ze stolicą.

 • 13.15 – 13:30

  Czy istnieją granice wzrostu miast aglomeracji warszawskiej i jak je ustalać

  Panel dyskusyjny, moderator: dr hab. Przemysław Śleszyński prof. IGPZK

 • 13.30 – 14:15

  Dyskusja. Podsumowanie i zakończenie konferencji

STRONA INTERNETOWA KONFERENCJI

Szczegóły

Data:
14 czerwca 2018
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
https://odpowiedzialnyrozwoj.pl/

Miejsce

Hotel Gregory
Napoleona 4
Kobyłka, mazowieckie 05-230 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://hotel-gregory.pl/

Organizator

Urząd Miasta Kobyłka
Telefon:
22 760 70 08
Email:
urzad@kobylka.pl
Strona internetowa:
http://www.kobylka.pl/