AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Łódź chroni przed nadmierną prędkością

11 października 2017 @ 10:00 - 14:00

Darmowy

Co czwarty wypadek w Łodzi to skutek zbyt dużej prędkości. Naukowcy i Policja zapraszają na konferencję „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”.

Tylko w 2016 roku w Łodzi doszło do 11 167 zdarzeń drogowych, z czego 2 853 było spowodowanych było przez niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Statystyki jednoznacznie wskazują, że co czwarty wypadek, wliczając te ze skutkiem śmiertelnym, spowodowany był nadmierną prędkością. Jak temu zapobiegać?

O tym będzie można dowiedzieć się więcej już 11 października na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego – zapraszamy na konferencję „Zagrożenia w ruchu drogowym. Łódź chroni przed nadmierną prędkością”.

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn wypadków w Łodzi, również tych śmiertelnych. Jakie są skutki nadmiernej prędkości oraz jak zapobiegać takim zdarzeniom? Jak uświadomić społeczeństwu zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości? Rozmowa na te tematy jest potrzebna, dlatego Komenda Miejska Policji w Łodzi wspólnie z Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce Uniwersytetu Łódzkiego postanowiły połączyć siły podczas konferencji naukowej „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”.

Zdarzenia drogowe, do których dochodzi w wyniku nadmiernej prędkości charakteryzują się dużą dynamiką, rozległością obszaru powypadkowego oraz poważnymi skutkami. Najczęściej po dynamicznym zderzeniu kierujący pojazdem traci nad nim panowanie, a pojazd uderzając w napotkane na drodze przeszkody przewraca się lub dachuje. To wszystko pomimo wyposażenia aut w liczne systemy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów. Jednak wszystko to, co udało się osiągnąć poprzez postęp technologiczny, musi być rozsądnie wykorzystywane przez kierowcę, który jest najważniejszym ogniwem systemu C-P-O (człowiek – pojazd – otoczenie). To od niego zależy, z jaką prędkością będzie się poruszał i czy będzie korzystał z systemów oraz urządzeń dostępnych w pojeździe. Niestety w dalszym ciągu na polskich drogach możemy spotkać kierowców, którzy lekceważą przepisy prawa, przez co narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Ważnym elementem konferencji będzie zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy w zachowaniu się na drodze, a przez to podniesienie poziomu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz wypracowanie nawyków i umiejętności bezpiecznego korzystania z dróg. Podczas konferencji dzielić się wiedzą będą nie tylko służby mundurowe, ale też naukowcy i prelegenci, których działalność zawodowa związana jest z systemami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poszukiwanie rozwiązań problemu nadmiernej prędkości na drodze będzie rozpatrywane także z wykorzystaniem badań naukowych oraz zastosowaniem nowoczesnych zaawansowanych technologii.

Konferencja odbędzie się 11 października 2017 roku w godz. 10:00 – 14:00 w auli głównej Wydziału Zarządzania UŁ (ul. Matejki 22/26). Jest ona skierowana m.in. do obecnych i przyszłych kierowców, instruktorów nauki jazdy, nauczycieli wychowania komunikacyjnego oraz szerokiego grona zainteresowanych podnoszeniem bezpieczeństwa na drogach. Jest to już druga konferencja z cyklu „Zagrożenia w ruchu drogowym” – pierwsza poświęcona była ochronie pieszych. Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
11 października 2017
Czas:
10:00 - 14:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
http://techlog.wz.uni.lodz.pl/conferences/lodz-chroni-przed-nadmierna-predkoscia/predkosc-o-konferencji/

Miejsce

Wydział Zarządzania UŁ
ul. Matejki 22/26
Łódź, łódzkie 90-237 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://zarzadzanie.uni.lodz.pl/

Organizator

Wydział Zarządzania UŁ
Strona internetowa:
http://zarzadzanie.uni.lodz.pl