Twórcze rozwinięcie hasła odnajdziemy w kuratorskich interpretacjach i aktywnej dyskusji z mieszkańcami i specjalistami z różnych dziedzin. Celem są realne rozwiązania, które nie będą chwilowe i ulotne. Prototypy powstające w odpowiedzi na myśl przewodnią tegorocznego festiwalu zostaną pokazane w lipcu podczas Gdynia Design Days.
MIASTO
Miasto można porównać do sieci neuronów, w której dendryty to ulice, a synapsy to miejskie skwery i place. Tak jak niewłaściwe działanie neuronów może spowodować zaburzenia w działalności ludzkiego mózgu, tak zła jakość przestrzeni publicznej może się przyczynić do konfliktów, agresji, czy nawet rozbicia więzi mikrospołeczności.
JAKOŚĆ PRZESTRZENI
Życie w przestrzeni zaprojektowanej, w pewien sposób uporządkowanej, ma niebywały wpływ na codzienne samopoczucie mieszkańców i użytkowników danego miejsca. Budowanie i pielęgnacja relacji to jeden z ważniejszych czynników tworzących społeczności. Wzajemne zrozumienie lub jego brak stanowią o jakości życia grup zamieszkujących to samo miasto, dzielnicę lub podwórko.
TECHNOLOGIE
Miasto to także wirtualna przestrzeń, która ma wpływ na jego fizyczny kształt. Facebook, Instagram, czaty, fora internetowe – to współczesne odpowiedniki miejskiej agory. Mobilne technologie sprzyjają poruszaniu się po miejskiej tkance, pomagają w kilka sekund odnaleźć m.in. informacje o modernistycznym dorobku Gdyni.
PORTOWE TRADYCJE
Hasło „SIECI” przywodzi na myśl rybacką i portową historię Gdyni. Nawiązanie do tradycji i doświadczeń lokalnej społeczności towarzyszy rozważaniom projektowym każdej edycji Gdynia Design Days.