Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

I FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE

12 czerwca 2015 @ 09:00 - 17:30

„Gdy skupimy się na miejscu, można zrobić wszystko inaczej”

Pierwsze Forum Przestrzenie Miejskie będzie próbą oceny rozwiązań przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcji w aspekcie sukcesów i porażek, ale również nowych wyzwań. Podczas obrad skupimy się przede wszystkim na szeroko rozumianym pojęciu przestrzeni publicznej, którą tworzy sztuka i architektura. Miasto i jego przestrzeń są jednym z najbardziej inspirujących tematów debaty publicznej. Marzymy o lepszym mieście, ale prawdziwym wyzwaniem jest urzeczywistnienie tych marzeń. Ożywienie kulturalne przestrzeni miasta, zwiększenie jego funkcji użytkowej przy zastosowaniu środków artystycznych jest w stanie powołać do życia potencjalnie nowe lokalizacje na kulturalnej mapie miasta.

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie – Jak budować przestrzenie publiczne w dobie kryzysu sfery publicznej oraz czy i w jakim stopniu to się udało? Czy można stworzyć zdrową przestrzeń publiczną, która będzie alternatywą dla centrów konsumpcji?

Naszą uwagę skupimy również na omówieniu projektu – Krajowej Polityki Miejskiej – jej celem jest bowiem wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawa jakości życia mieszkańców. Czy można traktować ten dokument jako zobowiązanie i w jaki sposób może pomóc w realizacji obietnicy lepszego miasta? Czy może zatrzymać odpływ ludności ze sfery miejskiej?

W drugiej części Forum – pt. Polska kulturalnym regionem Europy dzięki programom finansowym Unii Europejskiej – przedstawiciele władz samorządowych omówią zrealizowane – dzięki funduszom UE projekty w polskich miastach w latach 2007-2013. Przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice z Wydziałów: Rozwoju Miasta, Planowania Przestrzennego, Budżetu oraz Wydziału Budownictwa omówią projekty, które będą realizowane dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu w latach 2014-2020 oraz przedstawią dotychczasowe i oczekiwane korzyści dla poprawy jakości życia mieszkańców miasta.

W trzeciej części Forum skupimy się na omówieniu aspektów ekologicznych kształtowania przestrzeni miejskiej, idei związanych z poszukiwaniem równoważenia środowiska zbudowanego i środowiska przyrody na przykładzie współczesnych miast europejskich. Omówimy możliwości inicjowania i realizacji działań programowych i przestrzennych na rzecz ekologii miasta. Należą do nich m.in. rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne uwzględniające oszczędną gospodarkę: terenem, wodą, energią, surowcami, materiałami budowlanymi (recykling), a także zwiększanie komfortu życia mieszkańców. Podejście do miasta jak do ekosystemu powoduje, że elementy przyrody stają się integralnymi składnikami przestrzeni miejskiej. Omówione zostaną również zagadnienia związane z architekturą zieleni, ścieżkami rowerowymi i chodnikami oraz oświetleniem stosowanym w infrastrukturze miejskiej.

Ostatnia, zamykająca część „I Forum Przestrzenie Miejskie” poświęcona będzie nieodzownym elementom krajobrazu miast jakim jest mała architektura inaczej zwana „meblami miejskimi”. Wielość form tego typu architektury jest dowodem na to, że coraz bardziej dbamy o naszą przestrzeń miejską. Przestrzeń miejska staje się forum dyskusji społecznej, a projekty artystyczne jedną z metod wyrażania w niej głosu.

GŁÓWNE CELE „I-WSZEGO FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE”

  1. Zbudowanie platformy wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia w przestrzeniach miejskich – władz samorządowych, architektów, projektantów, socjologów oraz przedsiębiorców i producentów;
  2. Ocena rozwiązań polskiej przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcji w aspekcie – sukcesów, porażek oraz nowych wyzwań;
  3. Zapoznanie się i próba oceny – projektu Krajowej Polityki Miejskiej;
  4. Przygotowanie się do nowej perspektywy finansowej 2014-2020.

RAMOWY PROGRAM FORUM

PROGRAM TEMATYCZNY

Organizatorami wydarzenia są:

  • ART. MEDIOS SZKOLENIA I KONFERENCJE
  • Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”

Miejsce

Aula główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
ul. 1 Maja 50
Katowice, 40-287 Polska
+ Google Map

Organizator

ART. MEDIOS SZKOLENIA I KONFERENCJE