Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Forum Mieszkaniowe „Mieszkać godnie. Wspólnie budujemy politykę mieszkaniową w Polsce”

4 marca 2016 @ 10:00 - 18:00

Darmowy

Sytuacja mieszkaniowa w Europie dla grup o niskich i średnich zarobkach nie poprawiła się , pomimo że globalny kryzys finansowy w 2008 roku wydaje się być zażegnany. Według Eurostatu, ok. 3 miliony osób w regionie jest bezdomna, a 17% zamieszkuje w warunkach poniżej standardów. Ponad 10% wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej zmaga się z utrzymaniem mieszkania, gdyż koszty najmu, kredytu mieszkaniowego i innych opłat wynoszą ponad 40% przychodów gospodarstw domowych. Na tle Europy, polska polityka mieszkaniowa plasuje się na jednym z ostatnich miejsc: zmniejszający się, ale wciąż duży deficyt mieszkaniowy, ograniczona dostępność do mieszkań przystępnych cenowo, niski standard substancji mieszkaniowej i stagnacja rynku na wynajem to tylko niektóre bolączki tejże polityki.

Jednym z elementów, które wyróżnia polską politykę mieszkaniową od innych krajów europejskich, szczególnie Europy Zachodniej, jest jej marginalizacja zarówno ze strony środowisk politycznych, jak i w szerszym dyskursie społecznym.

Habitat for Humanity Poland ma ambicję zmienić ten trend i podnieść rangę mieszkalnictwa w Polsce, czego wyrazem jest to Forum. Naszym celem jest przywrócenie szeroko rozumianej debaty na temat realizowanej polityki mieszkaniowej, w tym zagadnień, które dotąd nie były przedmiotem rozmów oraz wskazanie przykładów rozwiązań oraz dobrych praktyk.

Celem Forum jest zainaugurowanie szeroko rozumianej debaty na temat realizowanej w Polsce polityki mieszkaniowej, w tym zagadnień, które dotąd nie były przedmiotem rozmów oraz wskazanie przykładów rozwiązań oraz dobrych praktyk.

Tematykę Forum będą wyznaczały trzy wymiary mieszkalnictwa:

  • DOSTĘPNOŚĆ – rozumiana nie tylko w kategoriach modeli finansowania, przystępności kredytów mieszkaniowych czy wysokości czynszów, ale także, a może przede wszystkim – polityki mieszkaniowej i społeczeństwa. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania czy i w jaki sposób obecna polityka mieszkaniowa rządu wspiera zwiększanie dostępności? co powinno się zmienić? Jakie są możliwości społeczeństwa w dostępie do własności czy najmu w kontekście zmian demograficznych czy preferowanych trendów?
  • UTRZYMANIE – rozumiane jako możliwość zamieszkiwania w standardzie przy kosztach nie obciążających nadmiernie budżetów domowych. Znaczącą rolę w tej dyskusji będą odgrywać kwestie ubóstwa energetycznego, budownictwa energooszczędnego, alternatywnych – tańszych form zamieszkania, problem eksmisji i rola samorządów we wsparciu inicjatyw, obniżających koszty utrzymania mieszkań.
  • OTOCZENIE – czyli optymalne użycie dostępnych środków, istniejącej infrastruktury, przyjazne środowisku, korzystające z kapitału społecznego i wpisujące się w lokalną społeczność, biorące pod uwagę aspekty kulturowe i historyczne danego obszaru. Mieszkalnictwo zrównoważone to zaprzeczenie ogromnych osiedli przemysłowych poprzedniego systemu, ale często także nowego budownictwa deweloperskiego, którego rozwój obserwujemy dzisiaj.

Termin: 4 marca 2016

Miejsce: Biblioteka UW, ul. Dobra 56/66, Warszawa

Program:

program konferencji - Mieszkać godnie.Wspólnie budujemy polity

REJESTRACJA

źródło: materiały organizatora

Szczegóły

Data:
4 marca 2016
Czas:
10:00 - 18:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
http://habitat.pl/forum/

Miejsce

gmach nowej Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW)
ul Dobra 56/66, sala 316
Warszawa, Polska
+ Google Map

Organizator

Habitat for Humanity
Telefon:
+48 22 642 57 42
Email:
poland@habitat.pl
Strona internetowa:
http://habitat.pl/