Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Forum Mieszkaniowe 2021 – Lepsze mieszkania, lepsze miasta, lepsze jutro!

19 listopada 2021

Darmowy

W piątek 19 listopada odbędzie się już po raz ósmy Forum Mieszkaniowe organizowane przez Fundację Habitat for Humanity Poland. Forum Mieszkaniowe to platforma wymiany doświadczeń oraz dyskusji między władzami publicznymi, przedsiębiorcami,  organizacjami pozarządowymi i ekspertami. Wspólnym celem jest poszukiwanie rozwiązań w obszarze wyzwań mieszkaniowych, zwłaszcza dla osób, które nie mogą same zaspokoić potrzeb mieszkaniowych na warunkach rynkowych. W tym roku będziemy rozmawiać o:

  1. Aktualnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce i wyzwaniach przed jakimi stoimy – odniesiemy się do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej i znaczenia mieszkalnictwa w tej polityce,
  2. najnowszych zmianach w polityce mieszkaniowej (w tym o wprowadzonych przepisach o społecznych agencjach najmu),
  3. znaczeniu mieszkalnictwa społecznego, w tym dostępnych cenowo mieszkań oraz mieszkań z usługami (wspomagane, chronione),
  4. zagadnieniach związanych z koniecznością ograniczenia emisji i wpływie planowanych zmian w tym obszarze na mieszkalnictwo (termomodernizacja, efektywność energetyczna budynków), a także czy i jakie działania Polska podejmuje w tym kierunku,
  5. ekonomii cyrkularnej, zero waste i roli biznesu w sektorze mieszkaniowym.

Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów UE, jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich obywateli : mieszkamy w przeludnionych mieszkaniach (40% gosp. domowych), brakuje setek tysięcy dostępnych cenowo mieszkań, a w kolejkach po lokale z zasobu gminy czeka ponad 150 tys. gospodarstw domowych. Choć w wielu segmentach widać poprawę, to jednak nadal potrzebne jest wsparcie rozwoju segmentu mieszkań społecznych, w oparciu o stałe instrumenty gwarantujące stabilny przyrost liczby dostępnych cenowo lokali oraz wspierające rodziny najuboższe w sytuacji gwałtownie rosnących cen energii i kosztów utrzymania.

Jak to możliwe, że potrzeba dachu nad głową, która ma wymiar powszechny i pozostaje kluczowa dla człowieka przez całe jego życie, zajmuje tak niewiele miejsca w dyskursie społecznym i politycznym? Dlaczego polityka mieszkaniowa, która determinuje nie tylko gdzie i w jakich warunkach mieszkamy, ale w znaczący sposób wpływa na najważniejsze decyzje człowieka – założenie rodziny, mobilność zawodową czy też na decyzję o emigracji – pozostaje od lat jedną z najbardziej zmarginalizowanych polityk społecznych w Polsce? Wreszcie – jakie mamy nowe narzędzia i możliwości by sytuacja mieszkaniowa w naszym kraju uległa poprawie – pyta Magdalena Ruszkowska- Cieślak – Prezeska Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Czy najem społeczny, w którym czynsz jest niższy niż czynsz rynkowy – może być alternatywą dla drogich mieszkań hipotecznych i najmu komercyjnego? W jaki sposób samorządy mogą wspierać w swoich gminach rozwój społecznych agencji najmu, aby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe członków swoich wspólnot. Na te i wiele innych pytań znajdą odpowiedź uczestnicy tegorocznego Forum Mieszkaniowego.

Potrzebny jest system składający się z różnorodnych rozwiązań zaadresowanych do różnych interesariuszy. SAN jest elastycznym rozwiązaniem, które może służyć m.in. wsparciu osób z tzw. luki czynszowej. Są to osoby, których dochody są zbyt wysokie, by starać się o najem mieszkania z mieszkaniowego zasobu gminy, a zbyt niskie na wynajem na rynku komercyjnym. Jednocześnie SAN, przy odpowiednim zakresie dodatkowych usług może służyć grupom osób zagrożonych wykluczeniem, np. seniorom czy cudzoziemcom- zaznacza Katarzyna Przybylska, kierowniczka ds. spraw rzecznictwa w Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Jak pokazują wyniki badań, Polacy są zainteresowani wynajmem mieszkania zamiast zakupem na własność, gdy cena najmu jest znacząco niższa niż rata kredytu lub kiedy istnieje możliwość dofinansowania czynszu najmu. Realne rozwiązania problemu są niezbędne, aby uzyskać stabilność mieszkaniową i jednocześnie swobodę w podejmowaniu życiowych decyzji, na przykład związanych z powiększeniem rodziny lub zmianą pracy. Dzięki temu możliwy jest rozwój jednostek i wspólnot – dodaje.

W tym roku Forum Mieszkaniowe jest częścią Europejskiego Forum Mieszkaniowego europehousingforum.eu, które odbędzie się w dniach 16 – 19 listopada (online). Będzie dotyczyło kwestii mieszkaniowych i klimatycznych w aspekcie globalnym, europejskim oraz regionu CEE.

Fundacja Habitat for Humanity Poland działa w Polsce od prawie 30 lat na rzecz ograniczenia ubóstwa mieszkaniowego. Praca z osobami doświadczającymi ubóstwa mieszkaniowego i różnych form bezdomności pozwala nam na dogłębne zrozumienie potrzeb mieszkaniowych oraz uświadamia, jakie skutki niesie dla jednostki, społeczności, w której żyje i dla całego społeczeństwa niezaspokojenie tych fundamentalnych potrzeb.

STRONA INTERNETOWA WYDARZENIA – REJESTRACJA

Szczegóły

Data:
19 listopada 2021
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
https://habitat.pl/forum-mieszkaniowe-2021/

Miejsce

online

Organizator

Habitat for Humanity
Telefon:
+48 22 642 57 42
Email:
poland@habitat.pl
Strona internetowa:
http://habitat.pl/