Współpraca samorządów, obywateli i biznesu na X Smart City Forum

18 i 19  września 2019 r. w Arche Hotel Krakowska odbyła się X jubileuszowa edycja Smart City Forum. Jesienna edycja kongresu przyciągnęła niemal 600 uczestników. Przedstawiciele samorządów oraz biznesu zastanawiali się nad nową generacją miast, które nie skupią się tylko na rozwoju nowych technologii, ale także na potrzebach mieszkańców i ich roli w aglomeracjach.

Otwarcia kongresu dokonali Przewodniczący Rady Programowej, Ekspert w dziedzinie rozwiązań smart city, Wiceprezydent Miasta Wrocławia w latach 2007 – 2018, Maciej Bluj, następnie głos zabrał Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępczyni Prezydenta Miasto Poznań ds. Ochrony Środowiska, Działalności Gospodarczej i WspółpracyMiędzynarodowej.

Sprawna i komfortowa komunikacja miejska, elektromobilność, rewitalizacja, dofinansowania, dostęp do programów senioralnych oraz inteligentna infrastruktura – to tylko niektóre zagadnienia poruszone podczas panelu inauguracyjnego, poświęconego tematyce przyjaznych miast. Podczas pierwszej debaty przedstawiciele samorządu oraz biznesu podkreślili, że miasta przyjazne mieszkańcom to przede wszystkim aglomeracje, które biorą pod uwagę ich konkretne potrzeby. Zrównoważony rozwój to zagadnienie, które często pojawiało się w ramach rozmów o ewolucji inteligentnych miast. Nie zabrakło przykładów implementacji zielonych rozwiązań w strategii rozwoju małych i średnich aglomeracji. Równolegle do agendy odbyła się prezentacja, ElixAir Show NANOwsparcie samorządów w walce o czyste powietrze, gdzie przedstawiciel  W.P.I.P prezentował innowacyjne oczyszczacze powietrza.

Podczas prezentacji oraz debaty w ramach bloku nowe modele biznesowe – ekonomia współdzielenia a mobilność, prelegenci poruszyli tematy takie jak plan adaptacji i rozwoju środków transportu takich jak rowery, hulajnogi czy auta na minuty. Nie zabrakło także analizy wyzwań oraz możliwości związanych z cloudyzacją miast oraz zintegrowanym zarządzaniem opartym o dane. Formuła Round Tables, która już na dobre wpisała się w program kongresu, tym razem również spełniła oczekiwania uczestników, którzy tłumnie zasiedli do okrągłych stołów. Była to idealna okazja do wymiany opinii i doświadczeń. Przy każdym ze stołów uczestnicy i gospodarze prowadzili pogłębioną dyskusję na bieżące tematy dotyczące obszarów idei smart city. Przy okrągłych stołach można było poszerzyć swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniem w poniższych tematach:

 • Jak skuteczniej implementować ideę SMART CITY w kontekście finansowania i wdrażania inteligentnych rozwiązań
 • Rowery, hulajnogi, skutery elektryczne – szansą czy problemem dla transportu miejskiego?
 • Zarządzanie miastem oparte o dane
 • Gospodarka odpadami w „Gminie Zero Waste”
 • Finansowanie inwestycji smart city z funduszy PFR
 • Efektywne systemy sterowania oświetleniem – dostępne funkcje, a potrzeby miasta

W roli prelegentów 10. Smart City Forum wystąpili m.in.:

 • Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupska
 • Mariusz Ejsmont, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych, LUG Light Factory
 • Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania ds. Ochrony Środowiska, Działalności
 • Jerzy Muzyk, Wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju
 • Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle
 • Sławomir Palczewski, CT Head Poland Enterprise TEPS, NOKIA
 • Artur Pielech, Prezes Zarządu, FBSerwis
 • Andrzej Rakowicz, Wiceprezydent Miasta Torunia
 • Małgorzata Stelnicka, Wiceprezydent Miasta Opole
 • Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia
 • Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku

Smart City Forum to obowiązkowy punkt na mapie polskich konferencji dla wszystkich, którzy już dziś chcą brać czynny udział w procesie rozwoju miast .

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane specjalistom, kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia jest MMC Polska.

Partnerzy 10. Smart City Forum:
Partnerzy Strategiczni:
Atende S.A., Biuro Informacji Kredytowej, BIG Biuro Informacji Gospodarczej, LUG Light Factory, Polski Fundusz Rozwoju, W.P.I.P.
Partnerzy:
Advantech, blinkee.city, fbserwis, Lenovo, Nextbike, Nokia, QB mobile, Kancelaria Traple Konarski & Podrecki i Wspólnicy, Gamfi,  Abak, ProfesCapital,

Sponsor:
Seedia

Partner Tłumaczeń:
Bireta