Wiedeń: Węzeł Praterstern będzie bardziej zielony

Więcej zieleni, woda oraz miejsca do wypoczynku mieszkańców – to pomysł Wiednia na węzeł przesiadkowy Praterstern.

Węzeł Praterstern w Wiedniu to jeden z głównych punktów przesiadkowych. Korzysta z niego codziennie ponad 110 tysięcy pasażerów metra i pociągów. W rejonie węzła spotykają się także główne ulice Wiednia, tworząc jednokierunkowy ring wokół stacji.

Węzeł Praterstern w Wiedniu obecnie | lic. domena publiczna

Węzeł Praterstern w Wiedniu obecnie | lic. domena publiczna

Choć po wschodniej stronie węzła znajduje się park Prater, to okoliczne ulice charakteryzują się małą liczbą drzew. Podobnie jest w rejonie samej stacji. Z tego powodu władze austriackiej stolicy zdecydowały się poprawić tą przestrzeń, by poza funkcją komunikacyjną, stała się bardziej przyjazną do przebywania.

Przy Praterstern powstać ma “zielony pierścień” o szerokości 2,5 m oraz powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Będzie utworzony z drzew i krzewów. Obejmie  cały plac wokół dworca i osłaniać będzie przestrzeń przy przy stacji od ulicy. Rośliny mają być odporne na upały, suszę i sól drogową.

Wizja przebudowy węzła Praterstern | za: wien.at

Wizja przebudowy węzła Praterstern | za: wien.at

Na placu pojawić ma się 55 nowych drzew. Całkowita liczba wzrośnie prawie dwukrotnie, do 119  Zapewnić mają cień oraz poprawić mikroklimat. Co ważne – w celu ochrony zarówno nowych nasadzeń, jak i istniejących drzew, opracowano specjalne ławki wokół drzew. Z jednej strony – pozwolą one na odpoczynek w naturalnym cieniu drzew, z drugiej zaś ochronią ziemię bezpośrednio wokół drzew. Siedzenia kształtem mają przypominać plac z lotu ptaka. Na placu przewidziano zbieranie wody deszczowej, która ma być wykorzystywania do podlewania drzew.

Wizja przebudowy węzła Praterstern | za: wien.at

Wizja przebudowy węzła Praterstern | za: wien.at

W ramach projektu zaplanowano także zbiornik wodny w kształcie gwiazdy o powierzchni prawie 500 metrów kwadratowych z systemem mgławic, natrysków i fontann. Ramiona tej gwiazdy wskazywać mają kierunek niektórych z najważniejszych zabytków i terenów rekreacyjnych Wiednia.

Władze miasta podkreślają, że Praterstern pozostanie centralnym węzłem komunikacyjnym z tramwajami i autobusami na powierzchni. Wciąż pozwalać będzie na przejazd samochodów. Z tego powodu duże obszary muszą nadal być powierzchnią utwardzoną – zarówno dla pieszych, jak i dla transportu drogowego i publicznego. Na placu organizować będzie można także cotygodniowe targi i inne imprezy plenerowe.

Budowa rozpocznie się jesienią 2021 r., A nowy plac powinien być gotowy latem 2022 r. W realizacji projektu miasto Wiedeń współpracuje z kolejami austriackimi.