Warszawa: ul. Ząbkowska zamknięta dla ruchu samochodowego w wakacyjne weekendy

Lato na ul. Ząbkowskiej w 2015 roku będzie inne niż poprzednie. Wszystko wskutek decyzji Ratusza o zamknięciu ulicy dla ruchu samochodowego i udostępnieniu jej mieszkańcom oraz zwiedzającym. W ciągu 5 letnich weekendów (11-12.07, 18-19.07, 25-26.07, 22-23.08, 05-06.09) Ząbkowska stanie się 200-metrowym deptakiem pełnym rozmaitych atrakcji.

Odcinek od ulicy Targowej do ulicy Brzeskiej to obszar, na którym pole do popisu będzie miała nowa formuła działań artystycznych – OTWARTA ZĄBKOWSKA. „OTWARTA ZĄBKOWSKA zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń w stolicy tego lata – interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy” – wyczytamy na stronie Otwartej Ząbkowskiej. Poza Ratuszem, organizatorami wydarzenia są: Teatr Powszechny, Centrum Praskie Koneser, Fundacja Muzyki Nowej NADAYE, HokusPokus oraz Fundacja XIX Dzielnica Kultury. Poniżej zaprezentowany został przedsmak, tego co się będzie działo:

A co z komunikacją?

Mieszkańcy Ząbkowskiej oczywiście zachowają prawo dojazdu do swoich posesji. Pozostali kierowcy Ząbkowską objeżdżać mogą ulicami Brzeską oraz Białostocką, co w weekendy nie powinno sprawiać aż takiego problemu. Warto nadmienić, iż aktualnie okolice Ząbkowskiej to jeden z lepiej wyposażonych węzłów komunikacyjnych w stolicy. W promieniu kilometra znajdują się dwie stacje kolejowe, stacja metra, kilka przystanków autobusowych oraz tramwajowych, a jakby tego było mało, w niewielkich odległościach rozlokowana została warszawska infrastruktura rowerowa Veturilo.

ul. Ząbkowska - widok od strony ul. Targowej, źródło: Wikimedia Commons; autor: Hiuppo; lic. CC-BY-2.5

ul. Ząbkowska – widok od strony ul. Targowej, źródło: Wikimedia Commons; autor: Hiuppo; lic. CC-BY-2.5

Ząbkowska na przestrzeni ostatnich 10 lat przeistacza się z drogi, pełniącej głównie funkcję komunikacyjną w tętniącą życiem, pełną pubów, restauracji oraz galerii ulicę dla ludzi.