Warszawa pyta o zieleń na Świętokrzyskiej

Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące zieleni ulicznej na warszawskiej ulicy Świętokrzyskiej.

Nowa zieleń pojawić się ma na odcinku od ulicy Kopernika do ronda ONZ oraz na placu Powstańców Warszawy. W związku z realizacją centralnego odcinka II linii metra warszawska ulica Świętokrzyska uległa przebudowie. Uporządkowano przestrzeń, poszerzono chodniki, zwężono jezdnię, wytyczono miejsca parkingowe, pasy dla rowerów oraz przejścia dla pieszych. Zarówno na ulicy jak i na placu powiła się mała architektura.

Efekt prac wywołał jednak wiele kontrowersji z uwagi na formę zieleni. Krytykowane były mała liczba drzew i zastąpienie starych nasadzeń, donicami z roślinnością. Zarząd Dróg Miejskich zamierza poprawić część z popełnionych błędów. Zarówno na ulicy jak i na placu pojawić mają się również drzewa i krzewy, a o tym jak będą wyglądały zdecydują mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

Podstawą konsultacji są dwa warianty aranżacji zieleni, przygotowane przez zespół projektowy RS Architektura. Oba zakładają dosadzenie drzew i posadzenie zieleni w gruncie, jednak różnią się aranżacją infrastruktury oraz zieleni niskiej. Plac Powstańców Warszawy zmienić może się w łąkę kwietną. Pojawić mogą się tam niskie krzewy, drzewa w szpalerach lub grupach.

Konsultacje prowadzone mają być z udziałem zarządców sieci podziemnych, którzy wskażą którym miejscu można bez obaw o podziemne instalacje posadzić drzewa i krzewy. Potrwają do 28 czerwca. Nad procesem konsultacji społecznych czuwa Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Uwagi można wysyłać również pod adres [email protected].

Wariant I:

Wariant II:

Terminy spotkań:

Debata o zieleni w mieście połączonej z prezentacją koncepcji:

  • 9 czerwca (czwartek) godz. 18.00 – 20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Warsztaty projektowe:

  • 17 czerwca (piątek), godz.18.00-21.00, Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25
  • 23 czerwca (czwartek), godz. 17.00-20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3

Warsztaty recyklingu donic:

  • 13 czerwca, (poniedziałek) godz. 17.00-20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3 – warsztaty projektowe dla studentów kierunków projektowych, obowiązują zapisy!
  • 25 czerwca, (sobota), godz.13.00-16.00, pl. Powstańców Warszawy

Namiot konsultacyjny pojawi się na ulicy Świętokrzyskiej w dniach:

  • 10 czerwca, pt. godz. 12.00-15.00
  • 16 czerwca, czw. godz. 16.00-19.00
  • 17 czerwca, pt. godz. 12.00-15.00
  • 23 czerwca, czw. godz. 11.00-14.00
  • 27 czerwca, pon. godz.11.00-14.00
Swietokrzyska2

Ulica Świętokrzyska w Warszawie – stan obecny; fot. WW

 

Ulica Świętokrzyska w Warszawie; fot. WW

Ulica Świętokrzyska w Warszawie – stan obecny; fot. WW