Warszawa: Zarządzenie zabraniające wieszania reklam na Pałacu Kultury i Nauki

30 lipca Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, podpisała zarządzenie, które zabrania wieszania reklam w postaci banerów oraz siatek reklamowych na elewacji budynku Pałacu Kultury i Nauki. Od tego momentu na obiekcie zawisnąć będą mogły jedynie banery w rejonie portyków wejściowych, reklamy podczas remontów elewacji oraz „świetlne dekoracje okolicznościowe”.

Warszawa Pałac Kultury

Co oznacza ten ostatni zapis? Dekoracja, która będzie miała znaleźć się na elewacjach Pałacu Kultury i Nauki będzie musiała być związana z ważnym wydarzeniem historycznym, artystycznym lub sportowym. Nie będzie mogła mieć na celu zachęty do nabywania towarów lub usług, być częścią kampanii promocyjnych, reklamowych lub marketingowych. Nie będzie można też prezentować na nich logotypów znaków towarowych czy firmowych. Ekspozycja będzie mogła trwać maksymalnie 7 dni, przy czym dekoracje świetlne będą mogły być włączane nie wcześniej niż o 18:00.

W celu umieszczenia dekoracji, trzeba będzie złożyć wniosek do Zarządu PKiN z określeniem tematu ekspozycji, uzasadnieniem, wizualizacją dekoracji świetlnej na tle całego budynku oraz schematem usytuowania urządzeń technicznych.

Budynek PKiN był często wykorzystywany jako stelaż, także dla reklam opracowywanych przez miasto. Ostatnią reklamą, jaka znajdowała się na nim był baner promujący miejską infolinię 19 115. Pierwsza dekoracja świetlna w myśl nowego rozporządzenia miała miejsce już wczoraj – z okazji Dni Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi, pałac rozbłysnął barwami tego kraju.

Zachęcamy do zapoznania się z zarządzeniem oraz załącznikami do niego:

Zarządzenie
Załącznik 1
Załącznik 2

Grafika: flickr.com