Warszawa: pięć zwycięskich projektów dla Placu Centralnego

Poznaliśmy prace nagrodzone w międzynarodowym konkursie na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego.

Na terenie placu Defilad powstaną budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa. Część przy tych obiektach stać ma się reprezentacyjnym Placem Centralnym. W poniedziałek, 6 listopada, zostały ogłoszone wyniki przeprowadzonego dla tego terenu konkursu. Sąd konkursowy przyznał nagrody pięciu zaprezentowanym projektom, na których podstawie ostateczny wygląd placu wybiorą mieszkańcy. Dziś rozpoczął się etap konsultacji społecznych wybranych projektów, które potrwają do 29 listopada.

Lista zwycięskich prac:

  • Praca nr 02 autorstwa Antoniego Domicza z Opola. Nagroda za minimalistyczne rozwiązanie posadzki z delikatnym akcentem przypominającym przeszłość oraz zastosowanie wody jako przestrzennego elementu scenografii placu.
  • Praca nr 12 autorstwa Katarzyny Strzeleckiej-Paciorek, Jerzego Heymera, Jana Heymera i Pawła Paciorka z Warszawy. Nagroda za konstruktywną polemikę z monumentalną kompozycją placu oraz za czytelność kompozycji.
  • Praca nr 16 autorstwa Jakuba Figla i Filipa Kurasza z Gdańska. Nagroda za koncepcję placu ze swobodnie rozrzuconymi drzewami, jako formy osłabiającej monumentalizm założenia Pałacu Kultury i Nauki.
  • Praca nr 23 autorstwa Marty Dąbrowskiej i Anny Okoń z Wrocławia. Nagroda za propozycję wydzielenia dwóch poziomów placu, reinterpretację roli Pałacu Kultury i Nauki w przestrzeni placu oraz dyskretne nawiązanie do przeszłości.
  • Praca nr 38 autorstwa Zygmunta Borawskiego, Srdjan Zlokapa i Martina Marker Larsena z Warszawy i Bazylei (Szwajcaria). Nagroda za niestandardowe rozwiązanie miejskiej przestrzeni publicznej i odniesienie się do przeszłości we współczesnej formie.

Ze wszystkimi projektami nadesłanymi na konkurs zapoznać można się do 16 listopada w Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki. Pięć nagrodzonych projektów prezentowanych będzie do 8 grudnia. Dyskusja pokonkursowa odbędzie się w tej samej sali 15 listopada, zaś 8, 12 oraz 15 listopada odbędą się spacery z architektem. Konsultacje potrwają do 29 listopada, a ich wyniki zostaną ogłoszone w czwartek, 7 grudnia, o godz. 19.00 (bar Studio, Pałac Kultury i Nauki). Następnie odbędą się negocjacje z autorami nagrodzonych projektów, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy w pierwszym kwartale 2018 roku.