Warszawa: 40 pomysłów na kładkę

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych | Mariusz Cieszewski | flickr.com | lic. CC BY-ND 2.0

Wisła wraca do miasta już od kilku lat. Warszawiacy pokochali praską ścieżkę, promy, bulwary czy nowo otwartą kładkę na Moście Łazienkowskim. Kolejnym krokiem ma być połączenie dwóch brzegów mostem pieszo-rowerowym, który może stać się nowym symbolem miasta. Wszystko zaczęło się od pracy dyplomowej Małgorzaty Dembowskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, która później przerodziła się w projekt Kładka na Pragę.

W grudniu warszawski magistrat ogłosił międzynarodowy konkurs na koncepcję mostu pieszo-rowerowego, który połączy dwa brzegi rzeki na osi ul. Karowej i Stefana Okrzei. Sąd konkursowy oceniać będzie prace pod kątem atrakcyjności i funkcjonalności w odniesieni do otoczenia, rozwiązania techniczno-konstrukcyjne oraz przewidywane koszty realizacji.

Urzędnicy na powstanie przeprawy chcą przeznaczyć maksymalnie 90 mln zł. Kładka zostałaby otwarta w 2019 roku.

Architekci mogli składać prace do 18 sierpnia, chociaż początkowo termin ten został wyznaczony na maj. Uszczegółowienia wymagały ustalenia dotyczące minimalnej wysokości konstrukcji nad poziomem wody, w celu zapewnienia żeglowności. Łącznie do konkursu wpłynęło 40 prac. Wyniki poznamy we wrześniu. Wszystkie prace zaprezentowane zostaną na wystawie i specjalnym wydawnictwie.