Wakacyjne remonty drogowe w Łodzi

W Łodzi ciąg dalszy licznych prowadzonych prac drogowych. Składają się na nie inwestycje różnego rodzaju, od przebudowy głównej arterii miasta po remonty osiedlowych uliczek.

Największą inwestycją drogową w Łodzi jest prowadzona od lat przebudowa tzw. trasy W-Z łączącej centrum miasta z dzielnicą Widzew oraz osiedlem Retkinia. Wiele z zaplanowanych prac zostało już zakończonych lub jest na ukończeniu, w tym budowa tunelu/wykopu drogowego oraz torowiska tramwajowego.

W najbliższym czasie, w ramach tej inwestycji, remontowane będą jezdnie górne trasy W-Z. Dodatkowo, około dwóch miesięcy potrwają jeszcze prace na dolnej nitce alei Włókniarzy, pomiędzy ulicą Karolewską a aleją Mickiewicza. W ramach przebudowy trasy W-Z trwa również remont tzw. „skrzyżowania marszałków”, będącego jednym z najważniejszych węzłów drogowych miasta. W lipcu drogowcy zamierzają przenieść się z pracami na jego drugą stronę.

Kolejną grupę remontów i przebudów stanowią te związane z budową dróg w okolicy Nowego Centrum Łodzi. Do trwających prac na odcinku ulicy Kilińskiego od Narutowicza do Tuwima dołączy remont fragmentu między Tuwima a Piłsudskiego. Szczególnych utrudnień należy się spodziewać na skrzyżowaniach z Tuwima oraz Nawrot. Ten remont ma zakończyć się na jesieni br., podobnie jak prace na ulicy Wierzbowej.

W najbliższym czasie rozpoczną się także przebudowy ulic Tramwajowej oraz Węglowej, które zakończą się wraz z oddaniem do użytku Dworca Fabrycznego w przyszłym roku. Równie długo potrwają prace na ulicy Niciarnianej, gdzie powstaje tunel samochodowy pod linią kolejową. Ponadto, dwie ulice w okolicy NCŁ zostaną przekształcone w miejskie podwórce: Piramowicza oraz Traugutta (od Piotrkowskiej do Sienkiewicza). Ruch zostanie na nich uspokojony, więcej przestrzeni zyskają piesi, a na ulicach pojawi się nowa nawierzchnia, nasadzenia zieleni oraz mała architektura. Kolejne po ul. 6 Sierpnia łódzkie „woonerfy” powinny zostać udostępnione w październiku.

Do września potrwają za to utrudnienia na alei Politechniki, gdzie budowane jest nowe skrzyżowanie z ulicą Wołową, które stanowić będzie jednocześnie fragment przedłużenia alei Kościuszki i dojazd do centrum handlowego Sukcesja. Obecnie roboty trwają po stronie zachodniej, drogowcy przeniosą się na drugą nitkę alei Politechniki już w lipcu.

Prace trwają również na ulicy św. Teresy, stanowiącej główną oś komunikacyjną Teofilowa Przemysłowego. Prace prowadzone od ulicy Szczecińskiej do Kaczeńcowej mają zakończyć się we wrześniu. Wkrótce drogowcy wejdą również na ulicę Rydzową, której remont mieszkańcy wybrali w głosowaniu w budżecie obywatelskim. Przebudowa na odcinku od Rojnej do Aleksandrowskiej potrwa do końca roku i zakłada m.in. wykonanie nowej podbudowy i powstanie nowej drogi rowerowej.

Prowadzone są także prace na łódzkich osiedlach. Budowany jest dojazd do osiedla Zielony Romanów – powstaje ulica Romanowska, na odcinku od ul. Aleksandrowskiej. W sierpniu natomiast z inicjatywy władz miasta w ulice z uspokojonym ruchem przekształcą się drobne uliczki osiedlowe: Pszenna, Świerkowa, Kozietulskiego oraz Selekcyjna.

Prowadzone w Łodzi prace drogowe można obecnie napotkać w każdym fragmencie miasta. Spora część z nich zakończy się w tym roku. Utrudnienia są spore, jednakże już wkrótce w diametralny sposób poprawi się dostępność komunikacyjna wielu obszarów zarówno pod względem komunikacji zbiorowej jak i indywidualnej.