We wrocławskich Stabłowicach powstanie promenada osiedlowa wzdłuż ulicy Wojanowskiej

Stabłowice – osiedle, na którym w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele inwestycji deweloperskich, m.in. Towarzystwo Budownictwa Społecznego, jest jednym z najprężniej rozwijających się osiedli we Wrocławiu. Mimo tego, mieszkańcy skarżą się na brak miejsc, gdzie mogliby wspólnie spędzić czas, wyjść na spacer czy zrobić zakupy.

Na prośby mieszkańców zareagowało Biuro Rozwoju Wrocławia, które zaktualizowało plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Wojanowskiej, Daktylowej, Arachidowej i Piotrkowskiej. Jednym z założeń planu jest powstanie promenady osiedlowej wzdłuż ulicy Wojanowskiej, która obecnie jest rozbudowywana. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma być przedmiotem obrad sesji Rady Miejskiej Wrocławia już w lutym.

Promenada miałaby rozciągać się od ul. Daktylowej do ul. Piotrkowskiej. – Miałaby się ona stać miejscem wspólnym dla mieszkańców okolicznych inwestycji deweloperskich, które dziś nie są ze sobą w żaden sposób połączone. To przy niej będą zlokalizowane sklepy, targ, parki, place zabaw, boiska, czy biura i drobne usługi – wylicza Przemysław Matyja z Biura Rozwoju Wrocławia.

Początek promenady miałby stanowić sklep o łącznej powierzchni do 2 tys. mkw, na jej końcu natomiast powstać 8-oddziałowe przedszkole. Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie przedszkola, które miałoby stanąć w połowie przyszłego roku, już został ogłoszony przez Zarząd Inwestycji Miejskich.

Wokół promenady osiedlowej wyznaczono pięć stref, w skład których wchodzić miałoby:

  • Miejsce spotkań, gdzie znaleźć ma się sklep, targ, miejsce wypoczynku, a także budynek z gastronomią;
  • Miejsce Wypoczynku i Zdrowia, z przychodnią, placem zabaw oraz terenem do spacerowania;
  • Miejsce Sportu i Rekreacji, przeznaczone pod obiekty sportowe, boiska oraz zieleń;
  • Publiczne przedszkole;
  • Biura i usługi drobne.

W pierwszym kwartale tego roku zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie budowy ul. Wojanowskiej. Ma ona się łączyć z ul. Gen. Fieldorfa przy Nowym Szpitalu Wojewódzkim. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy zyskają nowe połączenie z ul. Kosmonautów i al. Stabłowicką (w trakcie budowy). Nowy łącznik ma być gotowy do 2017 roku.