AKTUALNOŚCI

W Krakowie ruszył system informacji o stanie zanieczyszczenia powietrza

Od tego tygodnia zarówno mieszkańcy, jak i turyści przyjeżdżający do Krakowa będą informowani na bieżąco o stanie powietrza atmosferycznego w mieście. A to wszystko za sprawą systemu informacji, który to jest jednym z elementów realizacji Uchwały Rady Miasta Krakowa z marca ubiegłego roku.

41436186709_DSC_9445_770_512

Źródło: lovekrakow.pl (fot. Krzysztof Kalinowski)

Uchwała dotyczy kierunków działań krótkoterminowych wobec przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza w mieście. System ma pomóc w informowaniu mieszkańców Krakowa o jakości powietrza. Informacje te pojawią się codziennie o stałych porach, tj. o godz. 6:00, 12:00 i 18:00, znaleźć je będzie można w ponad 200 autobusach i tramwajach, jak również na 314 elektronicznych tablicach przystankowych. Pojawią się także zalecenia dotyczące tego, jak postępować w przypadku podwyższonego stanu zanieczyszczenia.

W chwili obecnej informacje te podawane są wyłącznie w języku polskim, wiadomo już jednak, że w miarę upływu czasu będą pojawiać się także komunikaty w języku angielskim, tak aby turyści z zagranicy mogli również z niego korzystać. Oprócz informacji o stężeniu pyłu zawieszonego PM10, mają pojawić się także dane o stężeniu ozonu.

Jak zapewniają władze miasta, zależy im na tym, aby mieszkańcy byli na bieżąco ze stanem jakości powietrza i nie czuli się zagrożeni w momencie, kiedy takie zagrożenie nie występuje.