W Kopenhadze i Malmö trwa konferencja Eurocities 2015
W duńskiej Kopenhadze oraz szwedzkim Malmö trwa kolejna edycja corocznej konferencji Eurocities. Przedstawiciele europejskich miast dyskutują o zrównoważonym rozwoju miast oraz utrzymywaniu wysokiej jakości życia.
Temat miast jest szczególnie ważny w Europie, kontynencie na którym ludność miejska stanowi ponad 70% całej populacji. Uczestnicy tegorocznej edycji konferencji Eurocities podjęli temat promocji zrównoważonego rozwoju, zapewniania miejsc pracy oraz poprawy jakości życia ponad 350 milionów mieszkańców europejskich miast. Służyć mają temu przeprowadzane debaty oraz prezentacje. W dniu dzisiejszym w Malmö odbyły się rozmowy przy okrągłych stołach dotyczące jakości powietrza, zatrudnienia, zabezpieczenia inwestycji, lokalnego rozwoju gospodarczego i mobilności w miastach. W czwartek dyskutowano także o kwestii napływ u uchodźców do Europy. Jutrzejsza część wydarzenia odbędzie się w Kopenhadze. Wnioski z dyskusji i prac podczas wydarzenia posłużyć mają przy tworzeniu przyszłych europejskich dokumentów. Wśród uczestników znajdują się także reprezentanci z Polski. W konferencji uczestniczy m.in. Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.
Elementem konferencji Eurocities jest nagroda przydzielana w czterech kategoriach przyznawana przez niezależne jury. Zwycięzcami zostały Göteborg, Mediolan oraz Edynburg. W kategorii zatrudnienie nagrodzony został projekt Entrepreneurial Västra Hisingen ze szwedzkiego miasta. Za najbardziej innowacyjny projekt uznano propozycję ograniczenia liczby samochodów w centrum o 30%, zwiększenia powierzchni przestrzeni współdzielonych oraz poprawy jakości życia w największym mieście Lombardii. Mediolan zamierza walczyć z nadmierną ilością pojazdów także poprzez promocję systemy wypożyczalni rowerów, samochodów oraz skuterów. W kategorii partycypacja największe poparcie juty otrzymał projekt Edinburgh in Bloom, który promuje programy współdziałania mieszkańców.
Przewodniczący jury oraz przewodniczący w radzie miasta Malmö Kent Andersson podczas prezentacji wyników stwierdził:
„Wymiana doświadczeń między miasta jest ważna. Nie można kopiować rozwiązań z innych miast, ale mogą być one inspiracją to odnajdywania nowych rozwiązań dla miast. Innowacje stale wdrażane są w miastach, a zwycięskie projekty pokazują jak można stosować je na lokalnym poziomie”.
Eurocities to sieć ponad 170 europejskich miast. Założona została w 1986 przez władze Barcelony, Birmingham, Frankfurtu, Lyonu, Mediolanu oraz Rotterdamu. Do zrzeszenia należą m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Eurocities ma wpływ na pracę nad dokumentami na szczeblu europejskim.