Tydzień z architekturą, Częstochowa, 21-27.08.2017

„Tydzień z architekturą” – siedem dni, siedem wydarzeń. Dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Częstochowy.
Chcemy zwrócić Waszą uwagę na architekturę naszego miasta i jej twórców. Przypomnieć o wartościowej, a niedocenianej architekturze lat powojennych. Pokazać na nowo obiekty zabytkowe. Opowiedzieć o tych,którzy budowali Częstochowę. Podczas wydarzeń będziemy także poszukiwali odpowiedzi na pytanie o tożsamość miasta.
„Tydzień z Architekturą” organizowany jest przez częstochowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP z okazji obchodów Roku Jubileuszowego 140-lecia organizacji zrzeszających architektów na  ziemiach polskich.
       Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy
pasek_TzA_Atlas_mail_1.jpg
Zapraszamy do odkrywania architektury Częstochowy razem z nami w ramach
wydarzeń TYGODNIA Z ARCHITEKTURĄ:

21.08 godz. 17.00  poznawanie obiektu architektonicznego od wnętrza – zwiedzanie Wyższego Seminarium Duchownego z jednym ze współautorów Jerzym Kopyciakiem;
prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa: [email protected]  zbiórka: przed bramą Wyższego Seminarium Duchownego ul. Św. Barbary 41

Projekt wyłoniony został w konkursie. Autorami zwycięskiego projektu są arch. J. Kopyciak i arch. A. Czakiert. Przy projekcie wnętrz współpraca z arch. Marianem Kruszyńskim. Budynek modernistyczny, pełen symboliki, niepowtarzalny, zaprojektowany z rozmachem i z dbałością o najmniejsze detale. Wykonany z użyciem najlepszych materiałów. Będziemy mieli okazję obejrzeć wkomponowany w bryłę Seminarium główny kościół oraz drugi mniejszy, używany w zimie. W budynku znajdują się też sale wykładowe i pokoje duchownych oraz uczniów. Duże wrażenie robią reprezentacyjne korytarze i hol wejściowy. Zwrócimy uwagę na ciekawe detale wnętrza budynku – klinkierowe fryzy, kamienne posadzki, witraże, detale balustrad i oświetlenia. Budynek nie jest dostępny dla wszystkich, będzie to więc okazja niepowtarzalna.
22.08 godz. 17.00  spacer architektoniczny ul. Wieluńska – z okazji 300. rocznicy nadania praw miejskich Częstochówce;
prowadzący: Marcin Cieśla oraz Andrzej Przewłocki (PTTK)
zbiórka róg Rynku Wieluńskiego i ul. Wieluńskiej
Ulica Wieluńska to najważniejsza ulica w dawnej Częstochówce. Prowadzi z terenów klasztoru Jasnogórskiego na Rynek Wieluński – dawne centrum miasteczka, miejsce handlu i spotkań. Jest to jedyna w Częstochowie ulica, której kamienice nie posiadają bram wjazdowych. Witryny w parterach miały przyciągać podróżnych i pielgrzymów. Do dzisiaj jest to ulica pełna restauracji i knajpek. Zamiast bram w elewacjach frontowych mamy dwie tylne ulice obsługujące kamienice. W trakcie spaceru oglądać będziemy zarówno kamienice od strony ulicy Wieluńskiej jak i tylnych uliczek. Zatrzymamy się też na Rynku Wieluńskim. Spacer będzie przypomnieniem o historii ulicy oraz o jej wyjątkowej architekturze. Forma, funkcja, detal, zabytki i ich historia.

23.08 godz. 17.00  dzień otwarty Oddziału SARP w Częstochowie
miejsce: ul. Kopernika 11/11

Zapraszamy do naszej siedziby, gdzie działamy od 1977 roku (Pierwsza autonomiczna lokalna struktura stowarzyszenia – Koło SARP powstało przy Miastoprojekcie-Częstochowa w 1955 roku). Chcemy pokazać jak działaliśmy i jak działamy. Porozmawiać o planach na przyszłość.
Dzień otwarty będzie także okazją do sprawdzenia jak wyobraźnia architekta zderza się z codziennością ograniczeń formalnych – spotkanie poprowadzą Olga Kitala i Katarzyna Przybyła.

24.08 godz. 17.00  architektura Częstochowy: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość;

warsztaty organizowane we współpracy z Latającym Centrum Promocji Młodych;
prowadzący: Hubert Wąsek
miejsce: ul. Kopernika 11/11

25.08 godz. 17.00 
warsztaty architektoniczne “Dzieci w architekturze”
prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa: [email protected]
prowadząca: Karolina Domańska-Tyrała
miejsce: ul. Kopernika 11/11
Kreatywność, Wyobraźnia, Twórczość. Razem będziemy uczyć się jak zrozumieć architekturę, jak zrozumieć otaczającą nas przestrzeń, jak zrozumieć miasto. Podczas zajęć dzieci będą pracować w grupach. Będziemy rozmawiać, projektować, budować i przede wszystkim dobrze się bawić.

26.08 godz. 17.00  konkurs fotograficzny „Detal w architekturze Częstochowy” –

ogłoszenie wyników oraz wernisaż;
miejsce: ul. Kopernika 11/11

27.08 godz. 17.00  spotkanie architektów z mieszkańcami z okazji 140. rocznicy

działania Stowarzyszenia Architektów Polskich,
prezentacja publikacji dotyczącej działania Stowarzyszenia;
miejsce: ul. Kopernika 11/11
źródło: SARP Częstochowa

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.