AKTUALNOŚCI

Towarzyskie Urbanistów Pogawędki – Planowanie przestrzenne w Wielkiej Brytanii, Poznań, 09.04.18

Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Poznaniu serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu “Towarzyskie Urbanistów Pogawędki”, które odbędzie się w poniedziałek 9 kwietnia, o godzinie 18.00 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1).

Naszym gościem będzie Marek Maćkowiak, urbanista od ponad 10 lat pracujący w Wielkiej Brytanii.

Nasz gość przybliży nam w skrócie aspekty historyczne istotne dla planowania przestrzennego w Wielkiej Brytanii, miedzy innymi nawiązując do tradycji planowania nowych miast (Ebenezer Howard & the garden city movement) ze wskazaniem na przykłady miast powojennych. Zasadniczym tematem prelekcji będzie wpływ wspomnianej tradycji na rozwój największego i jednocześnie najbardziej udanego gospodarczo nowego ośrodka miejskiego w Zjednoczonym Królestwie – dowiemy się jak zostało zaplanowane i jak powstawało miasto Milton Keynes.

Marek Maćkowiak opowie również o projektach, w które był bezpośrednio i pośrednio zaangażowany pracując właśnie w Milton Keynes. Miedzy innymi dowiemy się o próbie zmiany paradygmatu planowania i rozwoju ośrodka – od miasta rozproszonego do średnio kompaktowego. Będzie też o krajobrazie miejskim, strefach zieleni i ochronie dziedzictwa kulturowego, a także o opłatach planistycznych np. podatku od nowo wybudowanych domów i budynków przeznaczanych na pokrycie kosztów infrastruktury. Przyjrzymy się przepisom dotyczącym budownictwa zrównoważonego/ekologicznego, które służą osiąganiu neutralnego bilansu węglowego. Usłyszymy również o konsultacjach społecznych w trakcie tworzenia nowych planów lokalnych, a także inicjatywach mających na celu tworzenie lokalnych planów osiedlowych/sąsiedzkich. Na koniec przyjdzie czas na rozważania o przyszłych planach rozwoju Milton Keynes.

Zapowiada się niezwykle ciekawa podróż do miejsca gdzie wielkie idee spotkały się z wielką realizacją.

Serdecznie zapraszamy!
 
To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.