The Economist: Ranking miast najbardziej przyjaznych do życia w 2015 roku

Jak co roku, brytyjski tygodnik The Economist opublikował ranking miast najbardziej przyjaznych do życia. W 2015 roku, podobnie jak w czterech poprzednich latach na pierwszym miejscu uplasowało się australijskie Melbourne.

W rankingu pod lupę wzięto 140 ośrodków miejskich z całego świata. Miasta oceniane były w skali od 0 do 100, a do pięciu głównych kryteriów zaliczono: infrastrukturę, stabilność, kulturę, ofertę edukacyjną oraz opiekę zdrowotną.

źródło: www.cityam.com

źródło: www.cityam.com

Tegoroczny zwycięzca rankingu osiągnął notę 97,5 punktów na 100 możliwych. Tuż za liderem uplasowały się takie miasta jak: Wiedeń Austria (97,4 pkt), Vancouver Kanada (97,3 pkt), Toronto Kanada (97,2 pkt), Adelaide Australia (96,6 pkt), Calgary Kanada (96,6 pkt). Australio oraz Kanado – gratulujemy!

źródło: www.cityam.com

źródło: www.cityam.com

My również mamy powody do zadowolenia, gdyż Warszawa została wyróżniona wśród 10 miast, w których warunki życia uległy największej poprawie w stosunku do roku ubiegłego. Z wynikiem 80,7 pkt stolica Polski poprawiła wynik z 2014 roku o 2,5 punktu procentowego. Ponad 80-punktowy rezultat uplasował Warszawę na 64 miejscu.

Globalny wskaźnik “przyjazności” miast spadł o 2,2 procent. Eksperci zaznaczają, że jest to skutek niepewności politycznej, ekonomicznej oraz ataków terrorystycznych podając przykłady Ukrainy, Grecji oraz Francji. W zeszłym roku w podobnym rankingu opublikowanym przez portal Condé Nast Traveler Melbourne zajęło drugie miejsce, a wśród głównych zalet miasta wymieniono wtedy sztukę, ład przestrzenny, tereny zielone, poczucie humoru wśród mieszkańców, życie nocne, żywność oraz hotele. W rankingu Condé Nast Traveler miano najbardziej przyjaznego miasta do życia przyznano Auckland w Nowej Zelandii.