Szczeciński Budżet Obywatelski 2016 – wyniki

Szczecinianie wybrali projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku.

Osoby zameldowane w Szczecinie mogły głosować na projekty elektronicznie lub osobiście między 1 a 21 października. Możliwość zdecydowania otrzymały również osoby, które nie mają meldunku a mieszkają w mieście, bądź też się w nim uczą. Musiały one jednak w punktach do głosowania przedstawić dokumenty, które potwierdzały możliwość wzięcie udziału w konsultacjach.

Głosujący mogli na karcie zaznaczyć maksymalnie 3 projekty spośród 170. Budżet obywatelski przyciągnął 34 990 osób, które oddały łącznie 64 558 głosów. Władze miasta do dyspozycji mieszkańców na rok 2016 przeznaczyły 6 mln zł, które zostały podzielone równo na cztery dzielnice.

fot. Park_Ralph Hockens, lic. CC-BY-2.0

fot. Ralph Hockens, lic. CC-BY-2.0

Każda dzielnica wybrała po jednym zadaniu do wcielenie w życie. Ich szacowana wartość to 4,63 mln zł, co zrobić z pozostałą sumą zdecyduje zespół ds. SBO 2016, który odpowiadał za wypracowanie zasad tegorocznej edycji budżetu. W dzielnicach zwyciężyły:

 • Północ – Park Warszewo Podbórz, 2420 głosów, wartość szacunkowa 1,35 mln zł
  • Projekt zakłada zagospodarowanie pustej działki między ulicami Kalinową i Królowej Śniegu. Powstanie ogólnodostępny park z towarzyszącą infrastrukturą sportową i rekreacyjną – boiskami, placami zabaw. Sporządzony jest już koncepcja zagospodarowania.
 • Prawobrzeże – Przebudowa skrzyżowania ulic Przelotowej, Łubinowej, Nałkowskiej i Handlowej celem poprawy płynności ruchu i bezpieczeństwa, 1578 głosów, wartość szacunkowa 1 mln zł
  • Skrzyżowanie jest strategicznym węzłem dla osiedli Bukowe, Majowe i Słoneczne. Przebudowa usprawni ruch samochodów indywidualnych i autobusów, które w pobliżu mają pętlę. Ponadto poprawie ulegnie bezpieczeństwo pieszych, w tym uczniów okolicznych gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Śródmieście – Aleja Kwiatowa w kwiatach, 1181 głosów, wartość szacunkowa 0,93 mln zł
  • Celem zadania jest przywrócenie dawnego charakteru Alei Kwiatowej na placu Żołnierza Polskiego. Pojawią się nowe nasadzenia oraz kwiaty w gazonach, koszach itp. Ponadto na plac powrócą stanowiska do handlu kwiatami ciętymi.
 • Zachód –  Szczeciński Rower Miejski – drugi etap, 1118 głosów, wartość szacunkowa 1,35 mln zł
  • W ramach tego zadania w zachodniej części Szczecina powstanie 12 stacji roweru miejskiego. Rok działalności systemu wykazał jego popularność i wartość jako uzupełnienie komunikacji publicznej.

autor: Kamil Suchożebski