System rowerów miejskich zyskuje na popularności

O problemach, z którymi zmagają się współczesne miasta można by opowiadać długo. Wiele z nich związanych jest z utrzymującym się wciąż na wysokim poziomie zapotrzebowaniem na poruszanie się z punktu A do punktu B, nawet na krótkich dystansach – samochodami.

Zanieczyszczone powietrze, zakorkowane ulice, a także zagrożenie bezpieczeństwa to tylko część negatywnych skutków korzystania z czterech kółek. Istnieje jednak szereg dostępnych środków, które mogą z powodzeniem, jeśli nie całkowicie wyeliminować, to na pewno zmniejszyć niekorzystne następstwa korzystania z samochodów na co dzień.

Alternatywą dla obecnej sytuacji jest coraz bardziej popularna idea car sharing’u, czyli systemu wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Można pójść o krok dalej i zrezygnować zupełnie z samochodu na rzecz roweru. Jest to oczywiście środek transportu, który na dłuższych dystansach może się nie sprawdzić, natomiast do jazdy po mieście jest wręcz idealny. Nie emituje spalin, nie powoduje zatoru, a do tego pomaga utrzymać dobrą kondycję, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a także i kieszeń. Jeśli połączymy te dwa rozwiązania otrzymamy system wypożyczania rowerów, czyli propozycję dla tych, którzy cenią sobie dbałość zarówno o środowisko, jak i o lepsze życie w mieście.

Jest to także świetne rozwiązanie dla tych, których nie stać na zakupów własnego roweru oraz jego utrzymanie. Ten sposób poruszania się po mieście jest także idealną metodą na poznanie miasta dla turystów.

Idea korzystania z rowerów miejskich sięga lat 60 XX w., wtedy jednak możliwości były nieco ograniczone. Dzięki dzisiejszej technologii możliwe jest śledzenie rowerów, informację na temat najbliższej stacji można zdobyć zaledwie w ciągu krótkiej chwili, a dodatkowo pomaga zabezpieczyć rowery przed kradzieżą.

W roku 2004 zaledwie w 11 krajach możliwe było korzystanie z rowerów miejskich, obecnie jest to aż 50 krajów na 5 kontynentach. Liczba systemów rowerów publicznych rośnie z roku na rok. W Europie rekordy popularności bije paryski system roweru miejskiego Vélib, w mieście znajduje się aż 1 800 wypożyczalni z 20 000 rowerów. W Chinach, a dokładnie w Hangzhou znajduje się natomiast największy na świecie system rowerów miejskich, który zakłada do 2020 roku zwiększenie liczby rowerów do 175 000.

Korzystanie z rowerów jeszcze nigdy nie było tak proste, niestety blisko położona stacja rowerów miejskich to nie wszystko. Aby system zdał egzamin i przyciągał coraz większe rzesze użytkowników potrzebna jest m.in. dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych, których w naszym kraju wciąż jest za mało. Nie powinno to jednak zniechęcać zwolenników jednośladów.