Świnoujście rozpoczyna kontrole reklam

Wraz z początkiem lipca minął czas na dostosowanie reklam znajdujących się w przestrzeni publicznej Świnoujścia do wymogów uchwały krajobrazowej. Z ulic miasta zniknęło ponad 300 nośników.

Przyjęta przez Radę Miasta Świnoujście w dniu 28 listopada 2019 roku uchwała krajobrazowa weszła w życie 1 lipca 2020 roku. Od tego dnia nowe reklamy musiały spełniać jej wymaga. Kilka dni temu z ulic Świnoujścia zniknąć powinny także starsze reklamy, bowiem okres dostosowania dla tego typu nośników wynosił 12 miesięcy. Przepisy weszły w życie wraz z początkiem lipca choć jeszcze w czerwcu radni Lewicy Razem sugerowali jego wydłużenie o 15 miesięcy w związku z efektami pandemii.

Na dostosowanie szyldów właściciele mają jeszcze rok. Dla wszystkich istniejących, funkcjonujących nośników i urządzeń reklamowych, które są zgodne z „uchwałą krajobrazową” urząd miasta będzie wydawał stosowne oznaczenia. Od kilku miesięcy Urząd Miasta rozsyłał do przedsiębiorców zawiadomienia o konieczności zdejmowania niektórych szyldów i reklam. Do dziś z ulic Świnoujścia od początku obowiązywania uchwały zniknęło już kilkaset reklam i szyldów, które nie spełniały standardów uchwały. Teraz służby miejskie zapowiadają kontrole w stosunku do właścicieli reklam, którzy nie zastosowali się do zapisów uchwały.

Całkowicie zakazane zostały reklamy obwoźne, emitujące dźwięk, udające elementy systemu informacji miejskiej, oznaczenia techniczne. Reklamy nie będą mogły być widoczne z obszarów morskich. Zakazane zostało również umieszczanie ich na drzewach. Szyldy na budynkach będą mogły być sytuowane w obrębie witryn, na elewacji partery lub – w wyjątkowych sytuacjach – nad witrynami kondygnacji, gdzie prowadzona jest działalność.

Świnoujście zdecydowało się również na ograniczenie liczby ogrodzeń pełnych, z przęseł betonowych, z blachy oraz tych wyższych niż 2 metry. Przewodniki dla terytorium całego miasta dostępne są na stronie urzędu miasta. Poniżej prezentujemy również treść uchwały:

ZAŁĄCZNIK NR 2_KARTY WSKAZAN

 

UK_XXII_164_2019_28_11_2019

 

ZAŁĄCZNIK NR 1_STREFY