Superkomputer pomoże w planowaniu Barcelony

Wykorzystanie koncepcji digital twin ma pomóc w uniknięciu pomyłek oraz w lepszej analizie wprowadzonych rozwiązań w zakresie planowania katalońskiego miasta. Po Bolonii to kolejne miasto, które dołączyło do pilotażowego programu.

MareNostrum, Politechnika Katalońska, Źródło: www.bsc.es

Jak podaje Politico, superkomputer o nazwie MareNostrum rozpoczął prace nad pilotażową repliką układu urbanistycznego Barcelony w postaci danych. Aktualnie jest na etapie testów i szacuje się, że w pełni operacyjna będzie w 2027.

Wykorzystujemy superkomputer, aby upewnić się, że zmiany w zakresie urbanistyki nie bazują tylko i wyłącznie na ciekawych pomysłach i dobrych intencjach, lecz na danych pozwalających przewidzieć konsekwencje, oraz uniknięcie tych negatywnych. – powiedział zastępca burmistrza Barcelony Laia Bonet, zajmujący się m.in. cyfryzacją miasta oraz międzynarodowymi partnerstwami.

Zdaniem zastępcy burmistrza cyfrowe bliźniaki są przyszłością urbanistyki i przewiduje, że w przeciągu pięciu lat będzie to jedno z podstawowych narzędzi ułatwiających planowanie w wielu miastach na świecie. Na początku roku, podobny projekt rozpoczęto we włoskiej Bolonii.

Jednym z projektów, który według Boneta potrzebuje cyfrowego odzwierciedlenia są lokalne superilles (superbloki). W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, wydzielono mini strefy bez ruchu samochodów, natomiast cała komunikacja została przeniesiona na obrzeża wydzielonych obszarów. Wszystko w celu zmniejszenia ruchu samochodów o 21% oraz uwolnienia ponad 60% ulic od samochodów w całej Barcelonie. Ostatnia analiza danych z czujników powietrza w superilles wykazała, że wpływ na zanieczyszczenia powietrza jest jednak dosyć ograniczony.

Jakość powietrza w obrębie superbloków jest faktycznie lepsza, jednak w ulicach przylegających, do których ruch samochodowy został przeniesiony zanieczyszczenie wzrosło. Nie oznacza to, że superbloki są złe – mają pozytywny wpływ na inne czynniki – ale pokazuje również, że nie są rozwiązaniem, które będzie remedium na wszystko w zakresie zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym musimy je połączyć z innymi środkami, jeśli chcemy niższej emisji szkodliwych substancji. – mówi Politico Laia Bonet

Zastępca burmistrza jest przekonany, że cyfrowy bliźniak pomoże w testowaniu kolejnych rozwiązań w ramach superbloków. Superkomputer aktualnie pracuje również nad wizją miasta 15-minutowego, która zapewni każdemu mieszkańcowi dostęp do codziennych usług w ramach 15 minutowego spaceru lub jazdy rowerem.