Rusza konkurs PLGBC Green Building Awards 2018

Trwa konkurs PLGBC Green Builing Awards 2018 dla firm z branży budownictwa i nieruchomości. Do 7 września br. można bezpłatnie zgłosić się do wybranej kategorii konkursowej: budynek (zrealizowany certyfikowany, bez certyfikatu, sektora publicznego, a także projekt), ekologiczne wnętrze lub ekologiczny produkt dla sektora budownictwa. To już siódma edycja konkursu. Wyróżnienie najlepszych zielonych budynków i projektów w Polsce nastąpi podczas uroczystej Gali towarzyszącej 8. edycji PLGBC Green Building Symposium w Warszawie.

Ideą konkursu i przyznawanych w nim wyróżnień PLGBC Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa ekologicznego. Inicjatywa dedykowana jest firmom z branży budownictwa i nieruchomości. Do dnia 7 września br. można bezpłatnie zgłaszać się do sześciu kategorii konkursowych poprzez formularze on-line dostępne na stronie: https://konferencja.plgbc.org.pl/awards/

Prace oceniane będą przez Jury zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych, jak i tych związanych z budownictwem ekologicznym i zrównoważonym rozwojem. Pod uwagę będą brane również wszelkie inne nowatorskie aspekty danego projektu czy produktu.

Celem konkursu jest wyróżnienie zaangażowania uczestników konkursu w rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce. Ważnym jest także podniesienie świadomości i znaczenia współpracy w tym obszarze wśród uczestników rynku budowlanego w kraju i na świecie.

Tegoroczną Komisję Konkursową tworzą: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn (Politechnika Krakowska), mgr inż. arch. Justyna Biernacka (SARP Warszawa), Bartłomiej Kisielewski (Horizone Studio), Ewa Kowalska – Ocneanu (WSP Polska), Jakub Lewkowicz (Kuryłowicz & Associates), Marta Siczek (Interface), dr inż. arch. Aleksandra Witeczek (Politechnika Śląska).

Wśród laureatów poprzednich edycji są m.in.: Ratusz Marszałkowski w Krakowie, Business Garden w Warszawie, Academeia High School, Mennica Legacy Tower, Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego, Biuro JLL w Warsaw Spire, Siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, krata parkingowa Stella Green czy STEICO flex.

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, które od 10 lat wspiera sektor budownictwa w Polsce poprzez rozwijanie procesu projektowania, budowania i użytkowania budynków w oparciu o elementy zrównoważonego rozwoju.

Wyróżnienie najlepszych zielonych budynków i projektów w Polsce nastąpi podczas uroczystej Gali towarzyszącej 8. Edycji PLGBC Green Building Symposium, które odbędzie się 4 października br. w Centrum Praskim KONESER w Warszawie.

Informacje i zgłoszenia do Konkursu: https://konferencja.plgbc.org.pl/awards/

 


Informacja o organizacji:

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC – Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową non-profit, mającą na celu wspieranie sektora budownictwa w Polsce, poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Głównym celem PLGBC jest rozwijanie procesu projektowania, budowania i użytkowania budynków o elementy zrównoważonego rozwoju tak, aby przyniosło to korzyść zarówno ich mieszkańcom, środowisku, jak i wszystkim uczestnikom procesu budowlanego.

PLGBC jest jedną z 75 organizacji green building councils działających na całym świecie, skupionych w ramach World Green Building Council. W Polsce jest platformą zrzeszającą firmy, instytucje oraz ekspertów, którym bliska jest idea zielona budownictwa.

PLGBC prowadzi szereg szkoleń i warsztatów tematycznych, w tym szkolenia LEED (prowadzone przez LEED Faculty) i BREEAM (prowadzone przez trenerów BRE). W portfolio znajdują się też szkolenia dla producentów materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażenia, a także inne związane ze zrównoważonym budownictwem i systemami oceny wielokryterialnej budynków (w tym wprowadzenie do WELL Building Standard®).

Dla promocji zrównoważonego budownictwa, PLGBC organizuje coroczne wydarzenia, jak PLGBC Green Building Symposium i PLGBC Dzień Ziemi oraz warsztaty Green Building Tour. Jest inicjatorem konkursu PLGBC Green Building Awards, który wyróżnia zrównoważone budynki i projekty oraz rozwiązania produktowe dla zielonego budownictwa w Polsce. Eksperci PLGBC uczestniczą jako prelegenci w licznych konferencjach w kraju i zagranicą.

PLGBC wydaje liczne raporty i publikacje. Na podstawie analizy rynku, co roku wydawany jest raport Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach. W 2018 r. Stowarzyszenie opracowało także raport Zdrowe zielone biura. Na rynku ukazała się również książka, która powstała we współpracy PLGBC i wydawnictwa PWN – Zrównoważone budynki biurowe.
Innowacją w branży, jest stworzona przez PLGBC Baza Budynków Certyfikowanych w Polsce, łącząca informacje o obiektach certyfikowanych we wszystkich obecnych w kraju systemach oceny budynków, i działająca na zasadzie wyszukiwarki według kilku kryteriów.