Eksperyment rowerowy w Szwecji i Francji

Czy przyszłość dojazdów w naszych miastach to rower? Z pewnością taki transport jest dziś promowany w krajach Europy.

W szwedzkim mieście Goteborg, kilkadziesiąt chętnych osób otrzyma od miasta za darmo rower. Muszą oni zobowiązać się, że przez sześć miesięcy co najmniej trzy razy w tygodniu będą poruszali się nim do pracy lub na zajęcia, zamiast korzystania z samochodu. Po zakończeniu projektu będą oni mogli odkupić rower po niższej cenie.

Również we Francji w ostatnim czasie przeprowadzono eksperyment rowerowy. 20 firm i instytucji, zatrudniających około 10 000 pracowników, zdecydowało o wprowadzeniu wspólnego programu propagującego korzystanie w miejskich przejazdach z rowerów. Przez pół roku za każdy kilometr w drodze dom-praca-dom, będą płacić pracownikom 25 eurocentów. Do projektu być może dołączy się francuski rząd.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Amsterdam_-_Bicycles_-_1058.jpg

Według danych Komisji Europejskiej opublikowanych w 2013 roku 7% europejczyków w codziennych dojazdach korzysta z rowerów. Najwyższy wskaźnik korzystania z transportu rowerowego występuje w Holandii – 31%, Danii i na Węgrzech – 19% orz Szwecji – 17%. Najmniejszy procent ludności używa rowerów w krajach półwyspu Iberyjskiego, Bułgarii oraz na Cyprze i na Malcie. Na dnie tabeli znajduje się również wspomniana wyżej Francja. W Polsce z rowerów korzysta 8% mieszkańców.