Rewitalizacja na warszawskiej Pradze. Wyniki konkursu

Warszawski Zintegrowany Program Rewitalizacji skupia się na prawej stronie Wisły, na Pradze i Targówku. Miasto ogłosiło wyniki kolejnego konkursu architektoniczno-urbanistycznego w tym rejonie.

WXCA / Vivid Vision

Konkurs „Ulice Nowej Pragi” dotyczył zagospodarowania ul. Środkowej i Strzeleckiej wraz z sąsiadującymi przestrzeniami publicznymi. Sąd konkursowy ocenił 12 prac. Za najlepszą uznano propozycję pracowni WXCA.

Architekci zaprojektowali wnętrze jednoprzestrzenne o uspokojonym ruchu, z wysoką dbałością o detal i jakość wykończenia przy zastosowaniu stosunkowo prostych środków technicznych, zarówno ulic Środkowej i Strzeleckiej jak i placów przy Szwedzkiej, Konopackiej i Kowieńskiej. Istotna było również elastyczność wizji, która pozwala na zmianę sposobu funkcjonowania ulic zależnie od potrzeb. Koncepcja trafnie dostosowuje się do istniejącej zabudowy, wprowadzając jednocześnie zieleń.

Zwycięzcy z WXCA otrzymali nagrodę w wysokości 60 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Sąd konkursowy nie przyznał II nagrody. Na III miejscu ex aequo wskazano koncepcje mam architekci oraz Bartłomieja Brzostka i Katarzyny Cap. Trzy wyróżnienia przyznano PL STUDIO Patryk Żurawski i Agnieszka Łańko, Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz Agnieszce Lewandowskiej.

Nagrodzone prace od 28 września do 15 października można oglądać w Centrum Kreatywności Targowa 56. A we wtorek, 10 października o godz. 18.00 w tym samym miejscu odbędzie się dyskusja pokonkursowa.