Rewitalizacja placu na Finsbury Avenue

Przestrzenie publiczne we wschodniej części Londynu uległy znaczącej poprawie na przestrzeni ostatniej dekady. Trend widoczny na całym świecie, któremu „uległy”, głównie polegający na przystosowaniu ich dla pieszych, trafił również do stolicy Wielkiej Brytanii.

SOM, czyli Skidmore, Owings, & Merrill (największe biuro projektowe w Stanach Zjednoczonych) w 2001 roku zaprojektowało nowy wizerunek placu. To tylko jeden z wielu terenów, które poddane zostały odnowie bądź rewitalizacji w tej części miasta. Dzielnica finansowa Broadgate, w której to znajduje się plac powoli staje się centrum wschodniej części Londynu.

Miła odmiana

Przed dokonaniem zmian, plac postrzegany był jako ciemne, nieprzyjazne miejsce na mapie Londynu, które było nagminnie unikane przez mieszkańców nie tylko nocą, ale także w trakcie dnia. Pozytywne przeobrażenie placu nastąpiło głównie poprzez wprowadzenie instalacji oświetlenia na planie siatki, wbudowanej w podłoże. Projekt opiera się na ponad 100 000 żarówek LED, które w ciągu dnia i nocy tworzą 650 różnych scen. Całość oświetlenia znajduje się za matowym szkłem, przez które widoczne są zmiany kolorów, a co za tym idzie sceny. Pobudzenie tego miejsca do życia możliwe jest za sprawą zmiany subtelnego, delikatnego oświetlenia z mocne, żywe kolory. Chłodne błękity oraz zielenie mieszają się z agresywną czerwienią.

Finsbury Avenue nocą; Źródło: www.mbld.co.uk

Plac jako atrakcja turystyczna

Wraz z przeobrażeniem placu Finsbury, nastąpił wzrost liczby turystów odwiedzających tę okolicę, którzy chętnie przyjeżdżają zobaczyć świetlne iluminacje o każdej porze roku. Imponujące wydają się być choćby sceny świetlne widziane przez delikatną pokrywę śnieżną, czy jesienne barwy współgrające z podłożem.

Rush Hour Sculpture; Źródło: www.landarchs

Czarujące oświetlenie to jednak nie jedyny punkt warty odhaczenia na naszej liście atrakcji do zwiedzenia w Londynie. Znajdująca się nieopodal rzeźba „Godzina Szczytu” (ang. Rush Hour) przedstawia sześcioro ludzi idących, jak każdego dnia, stawić czoła pracy. Stworzona przez amerykańskiego rzeźbiarza George’a Segala, wydaje się stać w idealnym miejscu, jako że sam plac znajduje się otoczeniu dzielnicy finansowej, która prężnie się rozwija.

Centrum wydarzeń kulturalnych

Obecnie plac nie stanowi tylko i wyłącznie atrakcji turystycznej – lokalne wydarzenia wypełniają tę przestrzeń coraz częściej. Ponadto plac ten wykorzystywany jest przez lokalną społeczność do spędzania wolnego czasu, czy jedzenia posiłków w porze lunchu.

Finsbury Avenue; Źródło: www.landarchs

Plac poprzez zaprojektowanie go w taki, a nie inny sposób zachęca ludzi do brania udziału w tej przestrzeni, do zabawy ze światłem, zaprasza do wspólnego angażowania się.