AKTUALNOŚCI

Przyszłość cmentarzy leży w obiektach wielopiętrowych?

W miastach wielu kultur nieodłącznym elementem przestrzeni miast są cmentarze. Są to tereny często bardzo ważne dla społeczności, obejmujące zarówno relacje osobiste mieszkańców, jak i dziedzictwo ogółu ludności. Cmentarze zajmują jednak duże tereny i ich lokowanie może stanowić duże wyzwanie nie tylko w gęsto zaludnionych obszarach. Wielu projektantów zdecydowało się podjąć próbę stworzenia „kompaktowych” cmentarzy. Oto kilka przykładów:

 

  1. Projekt wieżowca cmentarnego, Norwegia.

Cmentarz 1

Pochodzący z Norwegii, student duńskiej The Royal Danish School of Architecture, Martin McSherry zaproponował „cmentarny drapacz chmur”. Norwegia jest krajem, w którym liczba miejsc na cmentarzach wyczerpuje się. Projekt powstał w skutek zorganizowanej w 2012 roku przez Nordic Association for Graveyards and Crematoria rywalizacji, której celem miało być przedstawienie możliwych sposobów pochówku w przyszłości. Wieża, przypominająca szkielet, na każdym piętrze zawierać miałaby groby. Nowoczesna architektura miałaby zlewać się z podobnymi budynkami zlokalizowanymi w mieście.

  1. Tower for the Dead. Meksyk.

Cmentarz Meksyk 1

Jeśli w przypadku Norwegii mówić można o kończącej się przestrzeni, to Mexico City jest miastem ze skrajnie wyczerpującymi się zasobami. W rozwijających się krajach, liczba ludności powyżej 65 roku życia będzie się zwiększała kilkukrotnie. Nazwę projektu tłumaczyć należy „Wieża dla zmarłych”, jednak w rzeczywistości jest to obiekt podziemny. Według projektu cmentarz miałby być ulokowany w wykopanym dole o głębokości 250 metrów. Niewątpliwie jest to projekt bardziej zbliżony tradycyjnym modelom pochówku niż wizja norweskiego architekta.

  1. Memorial Necropole Ecumenica, Brazylia

Cmentarz Brazylia 2

Jest to najwyższy istniejący cmentarz na kuli ziemskiej. Położony jest w mieście Santos wśród terenów zielonych, jednak w bliskości centrum biurowo-handlowego miasta. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1983 roku i według projektu posiadać miał około 14000 miejsc pochówku na 14 piętrach. Dziś, po rozbudowie, budynek jest o wiele wyższy – ma 108 metrów wysokości i posiada około 40 tysięcy miejsc pochówku. Jest to jeden z najwyższych budynków w Brazylii. W obiekcie istnieje możliwość wynajęcia na rok miejsca pochówku lub całego pokoju. Budynek otwarty jest 24h na dobę przez 365 dni w roku i zawiera w sobie kaplicę, ogrody, ptaszarnię, mały wodospad i lagunę oraz usługi gastronomiczne. Z uwagi na ciepły, brazylijski klimat ciało musi być pochowane w 24 godziny od śmierci.

  1. Koncepcja cmentarza wertykalnego, Paryż Francja.

Cmentarz Paryż

Jest to kolejna koncepcja cmentarza „wertykalnego”. Według autorów wieża cmentarna miałaby stać się kolejnym symbolem miasta. Rdzeń wieży miałby pozostać otwarty, z dostępem naturalnego światła, z sztucznym stawem na parterze. Groby zlokalizowane byłyby wzdłuż korytarzy poprowadzonych wokół rdzenia. Każdy posiadałby pamiątkową tablicę oraz symboliczne włókno, umieszczone na elewacji obiektu.

  1. Nowy Orlean, USA.

Cmentarz Nowy Orlean

Forma cmentarzy wielopoziomowych jest w Nowym Orleanie stosowana od dawna. Miasto mieści się poniżej poziomu morza, a poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki dla podziemnego pochówku. Początkowo próbowano tradycyjnych form pochówku, jednak warunki glebowe powodowały często „wypłynięcia” ciał na powierzchnię. Dlatego też w tym amerykańskim mieście od około 200 lat powstają murowane grobowce o wysokości nawet do kilku pięter.

  1. Projekt Moshka Tower, Mumbaj

Cmentarz Mumbaj

Wieżowiec ten zaprojektowany został z myślą o wyznawcach czterech głównych religii w Bombaju – chrześcijaństwa, islamu, hindu i parsi. Twórcy przygotowali również specjalne przestrzenie dla modlitw i medytacji każdego z wyznań. Według projektu, w budynku będzie możliwy zarówno pochówek tradycyjny jak i kremacja. Sam budynek zaprojektowany został w sposób umożliwiający wykorzystanie ciepła i CO2.

Jaka będzie przyszłość cmentarzy? Czy będą to wieżowce pełne grobowców? A może jeszcze przez wiele lat pozostaniemy przy tradycyjnym pochówku?

Źródło grafik: weburbanist.com