„Przestrzeń dla partycypacji”: szansa na granty na konsultacje społeczne
Rusza nabór do drugiej edycji projektu „Przestrzeń dla partycypacji”, wspierającego gminy w prowadzeniu konsultacji społecznych związanych z procesem przygotowywania planów miejscowych lub Studium.
Celem projektu jest rozpoczęcie dialogu na jak najwcześniejszym etapie procedury planistycznej, a także wsparcie na etapie wyłożenia projektu dokumentu do publicznego wglądu. W ramach projektu wsparcie otrzymają 22 samorządy z całej Polski.
Samorządy, które wezmą udział w projekcie, otrzymają grant w wysokości ok. 20 tys. zł na przeprowadzenie u siebie konsultacji społecznych. Uzyskają one też eksperckie wsparcie w ich zaplanowaniu i realizacji. Specjaliści pomogą dobrać techniki i narzędzia konsultacyjne oraz zorganizują dla przedstawicieli urzędu szkolenia i warsztaty z dziedziny partycypacji obywatelskiej w planowaniu przestrzennym. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość udziału w spotkaniach służących wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”. Do końca 2018 roku podobne wsparcie otrzymało już 25 gmin z całej Polski, w tym m.in. Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Tychy, Warszawa czy Kielce.
Nabór gmin do projektu trwa do 28 lutego. Zgłoszenia przyjmowane będą przez formularz on-line. Zainteresowane samorządy mogą zgłosić na stronie: http://partycypacjaobywatelska.pl/przestrzen/. Przed tym terminem odbędą się spotkania informacyjne na temat projektu, na których będzie można m.in. porozmawiać z dotychczasowymi uczestnikami projektu. Terminy spotkań:
- 4 lutego (poniedziałek) w godz. 10.30-15.30 w Poznaniu, w siedzibie Związku Miast Polskich przy ul. Roboczej 42,
- 12 lutego (wtorek) w godz. 10.30-15.30 w Mrągowie, w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Kopernika 2C,
- 14 lutego (czwartek) w godz. 10.30-15.30 w Kielcach, w Instytucie Dizajnu przy ul. Zamkowej 3,
- 18 lutego (poniedziałek) w godz. 10.30-15.30 w Warszawie, w ZODIAKU. Warszawskim Pawilonie Architektury w Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4.
Na spotkania można się zgłaszać przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.