Poznań: Zmiany na dziedzińcu Urzędu Miasta

W przyszłym roku dziedziniec Urzędu Miasta zajmą ławki, przenośne siedzenia oraz zieleń. To część procesu przekształcania tej przestrzeni z funkcji parkingu w kierunku miejsca spotkań mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Tymczasowe zagospodarowanie dziedzińca / fot. poznan.pl

Tymczasowe zagospodarowanie dziedzińca / fot. poznan.pl

Zmiany rozpoczęła likwidacja parkingu na dziedzińcu Urzędu Miasta. Zwiastunem zmian są też wypożyczone od Fundacji Malta poduchy oraz drzewa jako tymczasowe zagospodarowanie placu. Z jego ostatecznym wyglądem wszyscy chętni zapoznać mogą się poprzez makietę wystawioną w gablocie na dziedzińcu. Prezydent przedstawił ją wraz z architektami podczas konferencji prasowej.

Plac stać ma się bardziej zielony dzięki większej liczbie drzew. Jego powierzchnię zająć mają mobilne meble miejskie. W sąsiedztwie dwóch klombów pojawić mają się miejsca do siedzenia. Władze miasta nie wykluczają, że w przestrzeni dziedzińca odbywać będą się konsultacje społeczne oraz wydarzenia kulturalne. „Cały czas dążymy do tego, by takich przestrzeni było więcej, byśmy mogli się spotykać i rozmawiać o tym, co wspólnie możemy zrobić dla miasta” – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak. Koncepcja zagospodarowania placu kształtowała się przez kilka miesięcy i poprzedzona była konsultacjami społecznymi. Na realizację ostatecznej koncepcji zapisano w tegorocznym budżecie 150 tys. zł. Resztę kosztów, związanych przede wszystkim z nasadzeniami drzew, miasto pokryje z budżetu na 2016 rok.

Kolejnym etapem zmian ma być udostępnienie przejścia do Parku Chopina przez teren II dziedzińca. Jak podaje portal miejski poznan.pl, realizacja tego pomysłu będzie możliwa po uruchomieniu parkingu podziemnego w budynku przy ul. Za Bramką oraz po uregulowaniu stanu prawnego gruntu II dziedzińca.

Makieta prezentująca przyszły wygląd dziedzińca / fot. poznan.pl

Makieta prezentująca przyszły wygląd dziedzińca / fot. poznan.pl

źródło: poznan.pl