Poznań: Nowe wytyczne dla poprawy estetyki na Starym Rynku

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak uzgodnił z Estradą Poznańską kierunek zmian w przestrzeni Starego Rynku, jakie zaczną obowiązywać od tego roku. Potwierdził ustalenia zawarte w wytycznych dotyczących ogródków letnich i stoisk promocyjnych na Starym Rynku.

fot. Mohylek / Wikimedia Commons

fot. Mohylek / Wikimedia Commons

Wytyczne zostały skierowane do restauratorów w grudnia 2014 roku. Prezydent Jaśkowiak zapowiedział również otwartość na rozmowy w sprawie obniżenia czynszów na wynajem powierzchni pod ogródki oraz zorganizowanie dużego spotkania z restauratorami jeszcze przed nowym sezonem. “Musimy wzorować się na rozwiązaniach z Europy Zachodniej, gdzie ogródki na starówkach są spokojnymi i pięknymi miejscami dla całych rodzin, a nie chaotycznymi powierzchniami reklamowym. Dziś na Starym Rynku mamy hale a nie ogródki. A dla wyglądu tego miejsca ważne jest by ogródek był ogródkiem” – powiedział.

Jak podkreśla zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski “kluczem w tej dyskusji są parametry w jakich restauratorzy będą mogli konstruować swoje ogródki. Są one niezbędne do poprawy estetyki przestrzeni Starego Rynku”. Wytyczne obejmują między innymi wygląd i wymiary parasoli, kolory i konstrukcje podestów i ogrodzeń. Ujednolicenie architektury ogródków dotyczy też mebli oraz ograniczeń w instalowaniu barków, lodówek, telewizorów i urządzeń nagłośnieniowych czy reklamowych.

Nowe wytyczne przygotował zarządca Starego Rynku, czyli Estrada Poznańska we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Plastykiem Miejskim.

źródło: poznan.pl