Paryż: zakazy ruchu pojazdów spalinowych oraz darmowy transport publiczny

W stolicy Francji umożliwiono bezpłatne poruszanie się komunikacją publiczną przez najbliższe kilka dni. Wprowadzono także zakazy poruszania się pojazdami na obszarze całej aglomeracji. Władze zdecydowały się na taki krok ze względu na dramatyczne zanieczyszczenie powietrza w Paryżu.

Od początku marca w związku z panującymi warunkami pogodowymi w regionie Paryża, zanieczyszczenie powietrza osiąga rekordowe wartości. Dopuszczalne wartości maksymalne dla niektórych cząsteczek rakotwórczych zostały przekroczone i utrzymują się na tym poziomie przez wiele dni. W związku z tym ogłoszono już najwyższy stan alarmowy. Francuskie media ostrzegają przed negatywnym wpływem wdychania powietrza w mieście.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Champs-%C3%89lys%C3%A9es_from_Arc_de_Triomphe.jpg

Jednym z pomysłów, aby walczyć z tą sytuacją jest decyzja, aby przez obecny weekend i kolejne dni komunikacja miejska – metro, tramwaje i autobusy – była bezpłatna dla wszystkich mieszkańców, tak aby zachęcić kierowców do zostawienia samochodów.

Od jutra (poniedziałek) od godziny 5:30 w aglomeracji paryskiej wprowadzone zostaną drastyczne ograniczenia ruchu. Po tym obszarze poruszać się będzie mogła jedynie połowa samochodów oraz jednośladów, w zależności od numeru rejestracji i parzystości jej cyfr (w systemie rotacyjnym). W obrębie 10-milionowej aglomeracji utrzymany będzie zakaz ruchu pojazdów powyżej 3,5 tony. Z powyższych zakazów zwolnieni są między innymi posiadacze pojazdów elektrycznych, hybrydowych i na gaz, autobusy, taksówki, pojazdy ratowniczo-gaśnicze, pojazdy osób niepełnosprawnych.

Więcej informacji na: www.paris.fr.