Oslo rezygnuje z organizacji Igrzysk Olimpijskich 2022

Stolica Norwegii jest kolejnym miastem, które zrezygnowało z organizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Przypomnijmy, że wcześniej taką decyzję w referendum podjęli mieszkańcy Krakowa.

Opera Oslo

Czy rezygnacja Oslo to znak, że decyzja mieszkańców Krakowa była słuszna? Wielu ekspertów oraz mieszkańców twierdziło że Igrzyska Olimpijskie były niepowtarzalną możliwością wypromowania oraz rozwoju stolicy Małopolski. Zdaniem przeciwników poniesione wydatki nigdy by się nie zwróciły. W przeciwieństwie do Krakowa, Oslo było już na wstępie w dobrej sytuacji – posiadało sporą część obiektów oraz organizowało już igrzyska olimpijskie i inne zawody rangi światowej. Norweski parlament uznał jednak, że wydarzenie to nie leży w potrzebie społecznej. Według norweskiej premier nie ma potrzeby wydatku 5,4 mld dolarów na Igrzyska Olimpijskie 2022, a pieniądze te należy wydać na inne sfery rozwoju.

O igrzyska zimowe w 2022 roku miało ubiegać się osiem miast: St. Moritz, Monachium, Sztokholm, Lwów, Kraków, Oslo, Pekin i Ałmaty. Do dziś z rywalizacji zrezygnowały wszystkie kandydatury europejskie – w tym polska, niemiecka oraz szwajcarska odrzucone przez mieszkańców w referendach.

Przypominamy, że miesiąc temu informowaliśmy o upadku wioski olimpijskiej w Soczi