AKTUALNOŚCI

Oś Saska z planem miejscowym, można składać wnioski

Stołeczny ratusz podjął uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osi Saskiej. Każdy zainteresowany może składać wnioski do planu tego wyjątkowego obszaru Warszawy do 17 grudnia. Czy Warszawa odzyska Pałac Saski ?

Warszawski magistrat rozpoczął prace nad uporządkowaniem przestrzeni zabytkowej części miasta jaką jest Oś Saska. Projekt miejscowego planu obejmuje teren położony między ulicami: Królewską, Grzybowską, al. Jana Pawła II, al. „Solidarności” i Krakowskim Przedmieściem, co stanowi ok. obszar 102 ha. Najważniejszym elementem przestrzeni objętej planem będzie z pewnością Oś Saska wraz z pl. Piłsudskiego, który to stanowi ważne miejsce w świadomości narodowej Polaków. Barokowa, pochodząca w XVIII w. Oś Saska wraz z Pałacem Saskim nawiązywała swoimi założeniami projektowymi do Wersalu Ludwika XIV, tym bardziej konieczna jest ochrona przestrzeni tego unikatowego w skali kraju założenia.

Każdy może mieć wpływ na ostateczny kształt planu – wnioski można składać do 17 grudnia, do czego zachęcamy – jest to przecież forma udziału społeczeństwa w formułowaniu planów, co pozwala każdemu z mieszkańców kreować przestrzeń. To lokalna społeczność najlepiej wie, jakie zmiany wprowadzić do otocznia, aby żyło się lepiej.

Do udziału zachęca również stowarzyszenie walczące o odbudowę Pałacu Saskiego i przywrócenie pl. Piłsudskiego jego dawnej świetności – Stowarzyszenie „Saski 2018”. Głównym celem działalności stowarzyszenia jest doprowadzenie do odbudowy pałacu wraz z pałacem Brühla oraz kamienicami przy ul. Królewskiej, do 2018 r. Data ukończenia – 2018 rok jest nieprzypadkowa – chodzi bowiem o setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach swojej akcji zachęca ludzi do partycypacji w projekcie planu. Od 2 do 16 grudnia w kawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej 28/30 w Warszawie (codziennie od 16:00) będzie stała skrzynka z logo stowarzyszenia, do której będzie można wrzucić swój wniosek. Organizatorzy zachęcają, aby wnioski uwzględniały wpisanie do planu odbudowy Pałacu. Oczywiście można również złożyć wniosek w Urzędzie Miasta Warszawy (dokładne informacje o wnioskach i o przystąpieniu do sporządzenia mpzp  tutaj).

Polacy nabywają przeświadczenie, że mają wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu – ta świadomość jest niezwykle ważna. Wciąż nam dużo brakuje do krajów zachodnich, aczkolwiek jesteśmy coraz aktywniejsi. Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie „Saski 2018” pokazuje, że coraz bardziej nam zależy na naszych miastach i chcemy zmieniać je z poziomu zwykłego obywatela.

Zachęcamy bardzo do udziału w składaniu wniosków do planu miejscowego. Im więcej głosów, tym realniejsze szanse powodzenia, szczególnie, że sprawa dotyczy tak cennego założenie jakim jest Oś Saska. Partycypacja społeczna jest niezwykle istotna – przecież to my będziemy korzystać z otaczającej nas przestrzeni, więc zróbmy wszystko, aby była ona jak najbardziej przyjazna.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu „Saski 2018” znajdziecie tutaj. Informacje o  samej akcji znajdziecie tu.