Opole opracowuje nowe studium
Rada Miasta Opola uchwałą nr XXXVII/738/17 z dnia 26 stycznia 2017 r. przystąpiła do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Opola.
Opracowanie nowej edycji studium wynika z powiększenia obszaru miasta i ma zapewnić spójność planistyczną jednostki samorządowej. Opole z dniem 1 stycznia 2017 roku powiększyło się o przeszło 52 km kw., kiedy to do miasta przyłączono fragmenty gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz Prószków.
Dotychczas obowiązujący na terenie miasta dokument został uchwalony w 2010 roku i zgodnie z prowadzoną procedurą oceny aktualności wykazał się częściową dezaktualizacją, od tego czasu weszło w życie również wiele zmian ustawowych – m.in. ustawa o rewitalizacji. Maksymalnego skrócenia wymaga sytuacja, gdy Urząd posługiwać będzie się pięcioma studiami, każde opracowane w innym czasie i zawierające różnice w zapisach.
Zapisy prawa w przypadku zmian granic administracyjnych nie nakładają na gminy obowiązku sporządzania nowych dokumentów planistycznych. W ostatnich latach duże zmiany przeszła Zielona Góra, która wchłonęła w całości gminę wiejską Zielona Góra. Od 2015 brak jest decyzji co do stworzenia nowego dokumentu. W takiej sytuacji moc prawną zachowują również wszystkie uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
W Opolu trwają również inne procedury planistyczne. Rada Miasta przystąpiła do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu Gosławice II oraz rejonu ulic Wrocławskiej i Północnej. Ponadto w trakcie są konsultacje społeczne projektów planów w rejonie Alei Solidarności i ulicy Tarnopolskiej oraz Groszowice II.
Koszalin – Kraków – Krosno – Legnica – Lublin – Łódź – Nowy Sącz – Olsztyn – Opole – Poznań – Przemyśl – Rzeszów – Siedlce – Skierniewice – Sopot – Sosnowiec – Suwałki – Szczecin – Tarnobrzeg – Tarnów – Toruń – Wałbrzych – Warszawa – Wrocław –
Zabrze – Zamość – Zielona Góra