Nowe Ministerstwo Rozwoju i Technologii zajmie się planowaniem przestrzennym

Wczoraj Rada Ministrów powołała nowe Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Obejmie działy administracji rządowej związane z planowaniem przestrzennym.

Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 12 sierpnia 2021 r. powołała Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe ministerstwo powstało z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Obsługiwać będzie działy administracji rządowej:

  • budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo;
  • gospodarka;
  • turystyka.

W Dzienniku Ustaw pojawiło się już stosowne rozporządzenie. Media nieoficjalnie informują, że ministrem może być polityk do niedawna związany z Porozumieniem, Marcin Ociepa. Wśród kandydatów pojawiają się również inni związani do niedawna z Porozumieniem politycy, jak Jadwiga Emilewicz czy Kamil Bortniczuk. O decyzji premiera będziemy informować.

Aktualizacja 17.08.2021: Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Olga Semeniuk i Marek Niedużak zostali powołani na stanowiska wiceministrów w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Aktualizacja 27.08.2021: Wczoraj premier Mateusz Morawiecki powołał Piotra Uścińskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, który będzie odpowiadał za budownictwo, zagospodarowanie przestrzenne i mieszkalnictwo. Uściński (ur. 1977) ukończył inżynierię komputerową i elektronikę na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (2004) i Akademię Menedżerską w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2006, podyplomowo). Jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie podyplomowo ukończył kierunek Psychologia biznesu (2010). Ukończył również studia MBA. Przez kilkanaście lat pracował w samorządzie na różnych szczeblach. W latach 2010-2014 był starostą wołomińskim. W VIII i IX kadencji był posłem na Sejm, w tym przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny czy wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju i Wsparcia Przedsiębiorstw. Prowadził też własną działalność gospodarczą.

Byli ministrowie informują o wypowiedzeniach umów pracowników

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii istniało od października 2020 roku. Na jego czele stał Jarosław Gowin, zaś wiceministrem odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne była Anna Kornecka. O jej odwołaniu pisaliśmy 4 sierpnia. Jarosław Gowin stracił stanowisko tydzień później, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy na wniosek premiera.

Byli ministrowie informują o znacznych zmianach personalnych w strukturach ministerstwa. Dymisjonowani mają być pracownicy zatrudnieni w ostatnim roku, także Ci na niższych stanowiskach.