Nowe Centrum Warszawy – stolica zapowiedziała transformację przestrzeni Śródmieścia

Projekt Nowe Centrum Warszawy zapowiedział wczoraj Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. Zmiany obejmą m.in. nowe budynki użyteczności publicznej, aktywizację ulic handlowych, przejścia dla pieszych oraz infrastrukturę rowerową.

Nowe Centrum Warszawy | grafika. um.warszawa.pl

Nowe Centrum Warszawy | grafika. um.warszawa.pl

Przejścia dla pieszych przy rondach w centrum

Zmiany zajdą na dwóch skrzyżowaniach w sercu Warszawy: rondach Dmowskiego i Czterdziestolatka. Pierwsze zmiany w centrum Warszawy zajdą już w 2020 r. – wtedy powstaną trzy nowe przejścia dla pieszych wokół ronda u zbiegu Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Przy rondzie Dmowskiego zostaną zbudowane przejścia naziemne. W pierwszej kolejności powstaną zebry przez ulicę Marszałkowską (na wysokości ul. Widok i ul. Nowogrodzkiej). Wzdłuż samej ulicy Marszałkowskiej powstaną brakujące fragmenty drogi rowerowej.

W przyszłym roku zajdą także dalsze zmiany w rejonie Dworca Centralnego. Pierwsze przejście dla pieszych wytyczono w tym rejonie przez ulicę Emilii Plater, następnie powstało pierwsze z przejść przez aleje Jerozolimskie (oba równolegle do funkcjonującego systemu przejść podziemnych). Teraz zmiany zajdą w rejonie alei Jana Pawła II i ulicy Chałubińskiego.

Warszawa Jana Pawła II po zmianach

alei Jana Pawła II pojawią się nowe drzewa, poszerzone zostaną chodniki i powstanie infrastruktura dla rowerzystów | fot. um.warszawa.pl

Przejścia dla pieszych przy rondzie Czterdziestolatka zostaną wytyczone przez aleję Jana Pawła II, przez zachodni wylot alei Jerozolimskich, a także przez ul. Chałubińskiego na osi Nowogrodzkiej. Zlikwidowane zostaną też istniejące bariery architektoniczne (uskoki, krawężniki), pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, na alei Jana Pawła II na odcinku między Rondem ONZ, a Dworcem Centralnym poszerzone zostaną chodniki oraz zasadzone zostaną nowe drzewa. O projekcie tym pisaliśmy już w 2015 roku.

Do 2023 r. prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada też przebudowę, m.in. ulic Kruczej, Brackiej czy placów Bankowego i Za Żelazną Bramą.

Aktywizacja lokali usługowych przy Marszałkowskiej

Jednym z celów projektu jest również aktywizacja lokali, którymi miasto dysponuje w parterach przy ul. Marszałkowskiej. Będą one wynajmowane w profilowanych konkursach najemcom, którzy “zaproponują program wpisujący się w wizję tętniącego energią miasta“. Już sierpniu 2018 roku na zlecenie Biura Architektury stołecznego ratusza wykonano opracowanie Badanie uwarunkowań i potencjału ulic handlowych w centralnym obszarze Warszawy oraz wstępna koncepcja rozwoju wybranych ulic handlowych w centrum Warszawy. Z badaniem zapoznać można się na stronie urzędu.

„Uśmiech Warszawy”

W przyszłym roku zostaną rozpoczęte inwestycje na ulicach i placach tzw. Uśmiechu Warszawy, czyli ulicy Mokotowskiej, placu Trzech Krzyży, Brackiej, Placu Pięciu Rogów, Szpitalnej oraz, Placu Powstańców Warszawy. Zmiany rozpocząć mają się od wytyczenia przejścia dla pieszych przez Al. Jerozolimskie na wysokości ulicy Brackiej, które połączy dwa fragmenty ul. Brackiej.

I nagroda w konkursie na przekształcenia Placu Pięciu Rogów | autor: Kacper Ludwiczak

I nagroda w konkursie na przekształcenia Placu Pięciu Rogów | autor: Kacper Ludwiczak | za: UM Warszawa

Przyszły rok przyniesie zapowiadane od kilku lat zmiany na tzw. placu Pięciu Rogów, czyli na skrzyżowaniu ulic: Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej. Przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie tu ruch pieszy. Projekt zrealizowany będzie na podstawie koncepcji wybranej w konkursie zorganizowanym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Zwyciężyła wówczas koncepcja Kacpra Ludwiczaka z Gdyni, która zdaniem jury „przedstawia propozycję wykreowania jednorodnej stylistycznie przestrzeni placu”. Użycie „wielkoformatowych płyt betonowych w podłodze pozwala na wyeksponowanie charakterystycznych cech architektury budynków wyznaczających ściany tego miejskiego salonu”. Szczegóły w artykule.

W 2023 kolejne przejścia przez Marszałkowską

W 2023 na Placu Defilad uruchomione zostać Muzeum Sztuki Nowoczesnej, projektu Thomasa Phifera. W tym samym czasie przed Pałacem Kultury i Nauki, po jego wschodniej stronie, powstanie nowy “plac Centralny”. Wtedy też powstaną kolejne przejścia dla pieszych przez ulicę Marszałkowską, na osi ulicy Złotej. Kolejne przejścia przez ulicę Marszałkowską powstaną pomiędzy Ogrodem Saskim oraz rejonem Hali Mirowskiej, umożliwiając pokonanie Osi Saskiej pieszo.

W kolejnym etapie zmienią się również stołeczne place. Za kilka lat zmodernizowana zostanie zachodnia część placu Bankowego przy ratuszu, gdzie w ubiegłym roku powstała prototypowa “strefa Relaksu” oraz plac przed Domem pod Orłami (rejon ulic Jasnej, Złotej i Zgody). W lutym przyszłego roku podpisana zostanie umowa na budowę parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, efekty poznamy po 2023 roku.

Po roku 2023 planowane są zmiany w osi Alei Jerozolimskich, związane z remontem linii średnicowej przez PKP PLK. Warto dodać, że zgodnie z zapowiedziami zarządcy linii kolejowych, powstać ma nowa stacja w osi Alei Jerozolimskich w rejonie ulicy Brackiej oraz Nowego Światu.

Za kilka lat rozpocznie się również budowa nowego gmachu Teatru TR, montaż w nowej lokalizacji modernistycznego Pawilonu Emilia czy remont ulicy Zielnej.

Nowe Centrum Warszawy_prezentacja