„Niemapa” – przewodnik po Łodzi dla najmłodszych

Oto „Niemapa”, czyli ilustrowany przewodnik po Łodzi skierowany do dzieci. To projekt dwóch łodzianek, które chciały stworzyć przedmiot jednocześnie służący najmłodszym zarówno jako źródło zabawy jak i nauki o własnym mieście. Bezpłatny egzemplarz uzyskać można w Centrum Informacji Turystycznej na ulicy Piotrkowskiej 87.

Okładka „Niemapy” w bardzo obrazowy sposób przedstawia krajobraz Łodzi – przemieszanych ze sobą kamienic, fabryk i domów robotniczych, zza których wystają kominy. Po rozłożeniu ukazuje się właściwa „niemapa”, zajmująca jedną ze stron publikacji. Na niej to, ułożone na wzór gry planszowej, znajdują się łódzkie zabytki, obiekty rozrywkowe, miejsca kultury oraz parki, które składają się na crème de la crème tego co miasto ma do zaoferowania. Znajdziemy więc tutaj ulicę Piotrkowską, Księży Młyn, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Sztuki czy Park Źródliska. Pojawia się także, będący na ukończeniu przebudowy, kompleks kulturalno-rozrywkowy EC-1. „Niemapa” sugeruje także odwiedziny w palmiarni, Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej czy Lesie Łagiewnickim.

Każdy z punktów opisany został na obrzeżach „niemapy” jako przygoda dla małego turysty oraz okraszony grą lub zabawą. Do zadań należy liczenie kominów lub zwierząt na rysunkach, stworzenie własnego przepisu na łódzką zupę – zalewajkę czy pisanie alfabetem Władysława Strzemińskiego o charakterystycznej czcionce, który używany jest obecnie jako element systemu informacji wizualnej Łodzi.

WP_20150820_002

Druga strona „niemapy” to również gratka nie tylko dla najmłodszych. Znajdziemy na niej ilustrowany słownik łodzianizmów – lokalnej gwary, z której używania często nie zdają sobie sprawy nawet mieszkańcy. I tak oprócz szerzej znanych słów takich jak migawka (bilet miesięczny), krańcówka (pętla autobusowa/tramwajowa) czy angielka (bułka pszenna) pojawiają się również galanty (dobry, porządny), siajowy (bylejaki) lub chynchy (krzaki).

Oprócz słownika na rewersie „niemapy” znajduje się także umiejscowienie wyżej wymienionych miejsc wartych odwiedzenia w rzeczywistej przestrzeni miasta oraz zbiór odniesień do innych łódzkich atrakcji np. szlaku murali. Dodatkiem do „niemapy” jest ponadto pocztówka z pozdrowieniami z Łodzi.

„Niemapa” to projekt skierowany przede wszystkim dla dzieci, jednakże z pewnością chętnie skorzysta z niego każdy turysta, bowiem jest to jednocześnie przewodnik jak i pamiątka. Publikacja ma być już niedługo dostępna również we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Wyrazy uznania za zarówno staranne (ciekawa szafa graficzna, jakość papieru) jak też wielowymiarowe wydanie należą się Wydawnictwu Ładne Halo. Na ten moment w planach jest także analogiczna publikacja obejmująca całe województwo łódzkie. Czekamy na podobne projekty w innych polskich miastach.