AKTUALNOŚCI

VIII Nagroda Architektoniczna Warszawy: wystawa na Noc Muzeów

Budynki i wydarzenia nominowane do Nagrody Architektonicznej możemy zobaczyć na wystawie na 27. piętrze w biurowcu Widok Towers. Internetowy plebiscyt mieszkańców zaczął się wczoraj. Dzisiaj podczas Nocy Muzeów otwarta zostanie wystawa.

Znamy najlepsze realizacje minionego roku i nominacje do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Wczoraj rozpoczęło się głosowanie internetowe o Nagrodę Mieszkańców (link pod artykułem). Dziś premiera wystawy w wieżowcu Widok Towers w Alejach Jerozolimskich 44. Od godziny 12:00 oprowadzania z wcześniejszymi zapisami, a już od 19:00 w ramach Nocy Muzeów zorganizowane będą zwiedzania indywidualne. Wstęp nie wymaga zapisów, ale liczba miejsc jest ograniczona. By dostać się należy pojawić się w holu Widok Towers od strony Alej Jerozolimskich. Wystawa będzie czynna do końca trwania plebiscytu, czyli do 27 maja, a następnie po ogłoszeniu wyników konkursu (w czerwcu). Po Nocy Muzeów w maju można ją
zwiedzać w wybrane dni o ustalonych godzinach:

 • 15.05.2022 r. godz. 14 i 16
 • 18-20.05.2022 r. godz. 12 (grupy zorganizowane) i 18
 • 21-22.05.2022 r. godz. 12 i 16
 • 25-27.05.2022 r. godz. 12 (grupy zorganizowane) i 18

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy propaguje najlepsze budynki i przestrzenie publiczne. Szansę na jej otrzymanie mają także wystawy czy książki.

Razem zmieniamy Warszawę. Chcemy, by była atrakcyjna i wygodna do życia dla wszystkich, i bardziej zielona. Teraz wybieramy najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia architektoniczne z 2021 roku. Jury nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wskazało najciekawsze realizacje w sześciu kategoriach. Zaczynamy najbardziej emocjonującą część naszego konkursu. To mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wskażą, co zasługuje na ich nagrodę

– mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W naszej pracy wykorzystujemy wiedzę ekspertów. Oceniamy architekturę i założenia urbanistyczne pod kątem rozwiązań środowiskowych. Sprawdzamy, czy spełniają wymogi projektowania uniwersalnego. Dlatego jury w naszym konkursie przyznaje też nagrodę za rozwiązania proekologiczne oraz nagrodę za rozwiązania, które zapewniają dostępność wszystkim, a szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji

– mówi Marlena Happach, architekt miasta.

Nominowani do Nagrody Architektonicznej

Najlepsze realizacje i wydarzenia w sześciu kategoriach wskazało Jury. Każdy może wybrać tylko jedną z tych propozycji i wskazać ją do Nagrody Mieszkańców:

Architektura użyteczności publicznej:

 • Budynek Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, ul. Dobra 55, Kuryłowicz & Associates
 • Sauna Wisła, Port Czerniakowski, Patwater i Kwadratura
 • Dom Ronalda McDonalda, ul. Księcia Trojdena 2B, AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda

 

Architektura komercyjna

 • Biurowiec Y w kompleksie Generation Park X, Y, Z, rondo Daszyńskiego 4, JEMS Architekci

 

 • Browary Warszawskie, Grzybowska/ Wronia/ Chłodna/ Krochmalna, JEMS Architekci
 • Targowisko Bakalarska – Asian Town, ul. Bakalarska 11, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

 

Architektura mieszkaniowa

 • W Apartments, ul. Siedmiogrodzka 3, WWAA
 • Dom Ronalda McDonalda, ul. Księcia Trojdena 2B, AFP Architekci Tomasz Flejterski, Alicja Szojda
 • Wileńska Express, ul. Wileńska 14 A, AMC Andrzej M. Chołdzyński Architekt

 

Nowe życie budynków

 • Piwnice Leżakowni, Browary Warszawskie, JEMS Architekci
 • Fabryka PZO, ul. Grochowska 316, Konkret Architekci
 • Targowisko Bakalarska – Asian Town, ul. Bakalarska 11, Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

 

Projektowanie przestrzeni publicznej

 • Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma, ul. Nowolipki 28, Marcin Urbanek, Łukasz Mieszkowski
 • Modernizacja Plaży Romantycznej w Wawrze, ul. Rychnowska, Pracownia Projektowa Karol Żurawski i zespół
 • Browary Warszawskie, Grzybowska/ Wronia/ Chłodna/ Krochmalna

 

Wydarzenie architektoniczne

 • Książka Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” oraz strona internetowa „ARCHIwum Warszawy lat. 90”
 • Wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Natalia Budnik, Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis
 • Wystawa „Jak robić szkołę?”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Szymon Maliborski, Paweł Brylski

Nagrodzeni w ostatnich latach

W VII edycji Grand Prix, nagrodę za rozwiązania proekologiczne oraz nagrodę dla obiektu użyteczności publicznej otrzymał budynek szkoły podstawowej nr. 400 w dzielnicy Wilanów. Nagrodzono również Pawilon Kamień i Polana na Golędzinowie (za projekt przestrzeni publicznej), Elektrownię Powiśle (obiekt komercyjny), Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr. 1 (“Nowe Życie Budynków”), Kamienicę Wielopokoleniową (architektura mieszkaniowa), a modernizacja, przebudowa i nadbudowa oficyny przytułku św. Franciszka Salezego otrzymała nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność. Doceniono również książkę “Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. Nagrodę publiczności otrzymała przebudowa zabytkowych kamienic przy ulicy Foksal, które odzyskały swój wygląd sprzed kilku wieków.

W 2020 roku Grand Prix Nagrody, Nagroda Publiczności, jak i nagroda za najlepszy budynek użyteczności publicznej trafiły w ręce architektów z pracowni xystudio, autorzy budynku żłóbka w warszawskiej dzielnicy Wesoła. W kategorii najlepsza architektura komercyjna zwyciężył mokotowski kompleks P4 z hotelem Vienna House. Najlepszy obiekt mieszkalny w poprzedniej edycji to Osiedle Mickiewicza II. Doceniona została też przebudowa i rozbudowa budynku Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Najlepsza przestrzeń publiczna to EKOpark w Ursusie, przy ulicy Kazimierza Gierdziejewskiego. Dwa lata temu Grand Prix otrzymał biurowiec Nowogrodzka Square, realizacji Yareal Polska. Nagrodę mieszkańców otrzymał ZODIAK – Warszawski Pawilon Architektury.

Głosowanie potrwa do 27 maja

Szczegóły dotyczące inwestycji oraz wydarzeń architektonicznych znaleźć można również na stronie nagroda-architektoniczna.pl. Tam też do 27 maja można zagłosować w plebiscycie, który wyłoni Nagrodę Mieszkańców. Mieszkanki i mieszkańcy wybierają w głosowaniu jedną realizację lub jedno wydarzenie. Ogłoszenie wyników odbyć ma się 21 czerwca.

 • Link do głosowaniawww.nagroda-architektoniczna.pl
 • Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy.
 • Partnerzy merytoryczni to Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddział Warszawski Towarzystwa Urbanistów Polskich. Patronami medialnymi tegorocznej edycji są: „ARCHITEKTURA-murator”, „Architecture Snob”, „RZUT”, „VOGUE”, „whiteMAD”, „NW. NOWA WARSZAWA”, „URBNEWS”.
 • Organizatorami wystawy w Widok Towers są Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy oraz Widok Towers | S+B Gruppe.
Zdjęcia: materiały prasowe UM Warszawa, Piotr Krajewski, Karol Żurawski, Juliusz Sokołowski, Nate Cook Photography