Moskiewski “Bublik”: Bloki na planie okręgu

Moskwa dostarcza nam wielu nietypowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych. Gdy na naszym profilu na portalu Facebook w maju przedstawiliśmy zdjęcie bloków zbudowanych na planie okręgu, wzbudziło to znaczne zainteresowanie czytelników. Dlatego też przedstawiamy więcej szczegółów o tym budynku.

W dobie standaryzacji zabudowy radzieckiej, budynki powstające w kolejnych mikrorajonach były do siebie niezwykle zbliżone. W miastach radzieckich, w tym w Moskwie, budowano z prefabrykatów. Bloki z prefabrykatów powstawały w ograniczonej ilości typów, wskutek narzuconych przez władze normatywów. Budynki w państwach bloku wschodniego były do siebie zbliżone, dlatego bloki na planie okręgów we wschodniej części Moskwy wzbudzają duże zainteresowanie.

Budynek ze zdjęcia powyżej zbudowany został w dzielnicy Oczakowo-Matwiejewskoje, przy ulicy Neżinskaja 13 w 1972 roku. Znajduje się w nim 913 mieszkań. Za budowę odpowiedzialni byli architekt Jewgienij Stamo i inżynier Aleksandr Markelow. “Bublik” (“бублик”), jak nazywają go mieszkańcy, to inaczej bajgiel – potoczna nazwa przyjęła się od wywodzącego się z Galicji wypieku. Skąd jednak ta nietypowa forma?

Drugi z nich powstał 7 lat później, a więc rok przed Igrzyskami, w dzielnicy Ramenka przy ulicy Dowżenki – bliżej Stadionu Łużniki. Mieści on 936 mieszkań, do których prowadzi 26 klatek schodowych. Blok ten powstawał etapami: podczas gdy część budynku była jeszcze w budowie, ludzie po jego drugiej stronie wprowadzali się już do swoich mieszkań.

Według jednej z teorii oba bloki zbudowano w ramach przygotowań do XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku(1). Zgodnie z ideą architektów wioska olimpijska miała powstać w Moskwie w formie pięciu domów pierścieniowych, symbolizujących logo olimpijskie. Projekt ten okazał się jednak zbyt drogi, trudny do utrzymania oraz niepraktyczny, w wyniku czego powstały tylko dwa takie budynki. Po ich ukończeniu zaprzestano realizacji “bajgli” i zrezygnowano z olimpijskiego projektu.

Oba bloki mają około 150 metrów średnicy, co oznacza że w ich wnętrzu zmieściły by się boiska piłkarskie. Co ciekawe, kształt budynku został uzyskany przy jednoczesnym stosowaniu zbliżonych do innych budynków prefabrykatów. Budynki powstały według systemu 1-515/9М. Zgodnie z przyjętymi wówczas normami, przy montażu panelu w budowanym budynku, możliwy był błąd sześciu stopni. Zapis ten wykorzystali architekci budynku, wykrzywiając go do kształtu okręgu.  Wysokość mieszkań w blokach to 2,65 m.

Schemat prefabrykatów I-515-9M, użyty do budowy “Bublików”

(1) – zgodnie za: stroi.mos.ru
W tekście wykorzystano także zasoby portali: moslenta.ru oraz the-village.ru.