MIASTOmovie: poz, Poznań, 28-31.05.2015

Zapraszamy na pierwszą edycję “MIASTOmovie: poz”!

Jest to projekt rozwijający ideę „MIASTOmovie: wro”, który stworzony został przez Wrocławską Fundacje Filmową. Jego głównym celem jest wykorzystanie rosnącego potencjału kina dokumentalnego do rzeczowej dyskusji o tematyce miejskiej na przykładzie Poznania. Poprzez „MIASTOmovie: poz” wykreujemy w śródmieściu przestrzeń do spotkania mieszkańców z ekspertami i aktywistami miejskimi, a co za tym idzie – przełożymy debatę przy filmie na działania angażujące użytkowników miasta.

Pierwszą edycję poznańskiej wersji MIASTOmovie poświęcimy trzem miejskim zagadnieniom. Pokażemy trzy filmy dokumentalne opisujące problemy współczesnych metropolii – estetykę miasta, handel oraz rolę rzeki. Kino stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat przestrzeni Poznania. Poprzez prezentowane filmy postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania: czy we współczesnych miastach możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej? Jak mogłyby wyglądać nasze miasta gdyby przywrócić do życia utracone rzeki? Jaki wpływ na nasze miasta mają wielkie centra handlowe? Po każdym filmie odbędzie się otwarta debata z udziałem zaproszonych panelistów.

MIASTOmovie to jednak nie tylko film i debata. Podczas poznańskiej edycji odbędą się dwa wydarzenia towarzyszące: rozświetlenie Neonu Koguta, który w wersji oryginalnej miał się pojawić na dachu Okrąglaka, ale nigdy nie został zrealizowany oraz piknik i pchli targ nad Wartą na cyplu przy moście Bolesława Chrobrego.

 

P R O G R A M / HARMONOGRAM

Dzień I // 28.05, czwartek

Temat: PRZESTRZENIE HANDLOWE. WPŁYW CENTRÓW HANDLOWYCH NA ROZWÓJ MIASTA

Według badań Colliers International, obecne nasycenie tzw. „nowoczesną” powierzchnią handlową w Poznaniu wynosi 751 mkw. na 1 tys. mieszkańców i jest drugim najwyższym, po Wrocławiu, wśród ośmiu największych aglomeracji. Według jednych centra handlowe i wielkie markety konsekwentnie deregulują i drenują rynek małych przedsiębiorstw oraz zastępują przestrzeń publiczną dezintegrując społeczności lokalne. Z drugiej strony, wskazuje się ich pozytywny wpływ na rozwój miejskiej infrastruktury. Które procesy mają większe znaczenie? Jak rysuje się przyszłość nowego dworca PKP w połączeniu z centrum handlowym? W jakim miejscu są debata oraz działania dotyczące ulicy Św. Marcin – dawnej arterii handlowej miasta.

#godz. 18.00 _FILM: “Globalna Wioska Zakupów” (2014, Austria) reż. Ulli Gladik, 80 min.

Centrum handlowe przyciąga rzesze klientów znacznie bogatszą ofertą i większą wygodą zakupów niż tradycyjne centrum miasta. Naturalną konsekwencją jest więc przeniesienie ruchu do nowo powstałych „miasteczek” handlowych, upadek handlu detalicznego w miastach, a w rezultacie wymieranie centrum. Jednak przeniesienie sklepów nie powoduje automatycznego przeniesienia kultury (teatry, muzea, szkoły) ani wspólnej przestrzeni publicznej – tłumaczy jeden z bohaterów filmu „Globalna wioska zakupów”. Bo centrum handlowe jest przestrzenią prywatną – zaprzeczeniem idei polis. Dominuje tu prawo rynku, a obywatelom nie przysługują te same prawa, co na agorze, – jak prawo do zgromadzeń. Reżyserka filmu pokazuje trzy centra handlowe w Austrii, Niemczech i Chorwacji, analizując ich wpływ na lokalną społeczność, krajobraz miejski oraz system finansowy. Przygląda się również samym developerom, sieciom zależności, w jakich tkwią, oraz motywacjom i obawom, jakie towarzyszą ich pracy. Warto dodać, że na mapach ich dalszej ekspansji, które dumnie prezentują podczas międzynarodowej konferencji, Polska cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

#godz. 19.30 _DEBATA: Wpływ centrów handlowych na rozwój miasta.

Moderator:

Jakub Głaz – krytyk architektury, publicysta. Z wykształcenia architekt. W przeszłości radiowiec, dziennikarz i redaktor prasowy. Zajmuje się popularyzacją architektury i działaniami na rzecz naprawy miasta. Pomysłodawca i współtwórca poznańskiej inicjatywy “Otwarte”; członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Paneliści:

Dr Jadwiga Zimpel – adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zajmuje się problematyką z zakresu kulturowych studiów miejskich, sound studies i heritage studies. Autorka książki „Rewitalizacja miast. Projekt kulturowy” oraz artykułów i recenzji w monografiach zbiorowych i czasopismach specjalistycznych („Kultura Współczesna”, „Przegląd Kulturoznawczy”, „Studia Kulturoznawcze” „Praktyka teoretyczna” i „Autoportret”). Koordynatorka projektów badawczych realizowanych przez Instytut Kulturoznawstwa we współpracy z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w ramach programu Strefa Święty Marcin.

Dr Sławomir Palicki – wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki, gdzie pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Jakości Kształcenia. Pracuje również na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Specjalizuje się w problematyce rynku nieruchomości oraz rewitalizacji miast. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Naukowego Nieruchomości oraz członkiem-założycielem (i członkiem zarządu) Poznańskiego Oddziału Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji. Jest autorem nagrodzonej przez Prezydenta Miasta Poznania dysertacji doktorskiej pt. „Metody prospektywnej oceny następstw rewitalizacji obszarów miejskich”.

Dr Marek Nowak – adiunkt w Instytucie Socjologii UAM. Specjalizuje się w socjologii gospodarki, socjologii społecznego aktywizmu, socjologii sfery publicznej oraz zagadnieniach rewitalizacji miasta. Współredaktor prac zbiorowych, w tym: „Declining City. Developing City” (Poznań 2008); „O rewolucji. Obrazy radykalnej zmiany społecznej” (Poznań 2008), „Jak badać społeczeństwo obywatelskie?” (Poznań 2009); „O miejskiej sferze publicznej. Obywatelskość i konflikty o przestrzeń” (Kraków 2011). Współautor monografii: „Oceny rewitalizacji. Studium zmian na poznańskiej Śródce” (Poznań 2011) oraz „Teoria nieracjonalnego działania. Socjologiczne studium na temat wolontariatu i społecznego aktywizmu” (Poznań 2015). Członek Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, poznańskiego Stowarzyszenia Prawa do Miasta. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Forum Rewitalizacji.

//

Dzień II // 29.05, piątek

Temat: ESTETYKA WIZUALNA MIASTA A REKLAMA ZEWNĘTRZNA

Zarządzanie informacją wizualną leży zarówno po stronie władz, ale i samych przedsiębiorców. Wspólne poszukiwanie dobrych rozwiązań to ciągły proces podlegający dynamice technologii, architektury i trendów w projektowaniu. Kto powinien decydować o kształcie i wyglądzie szyldów, tablic i neonów? Jak zarządzać reklamą zewnętrzną, aby ulice Poznania pozostały estetyczne, a firmy skutecznie mogły się reklamować?

#godz. 18.00 _FILM: “This Space Available” (2011, USA) reż. Gwenaelle Gobe, 90 min.

Debiutancki film Gwenaëlle Gobé stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy we współczesnych miastach, opakowanych wielkoformatowymi reklamami, możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej? Dokument, oparty na wywiadach przeprowadzonych w 11 krajach na różnych kontynentach, pokazuje projekty i inicjatywy lokalnych polityków, aktywistów i artystów sprzeciwiających się wizualnemu śmietnikowi.

 

#godz. 19.30 _DEBATA: Wpływ reklamy zewnętrznej na estetykę przestrzeni miejskiej.

Moderator:

Agnieszka Gulczyńska – dziennikarka poznańskich mediów, dziś Radia Merkury, wcześniej telewizji WTK i radia Tok Fm; felietonistka Gazety Wyborczej. Zainteresowana wszystkim, co może zmieniać Poznań na lepsze.

Paneliści:

Angelika Gromotka – design manager, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Pasjonatka dobrego projektowania oraz wysokiej jakości kultury wizualnej w przestrzeni miejskiej.

Maria Fenrych – historyczka sztuki, architektka, autorka projektu fotograficznego “Miasto Reklamacja”.

Renata Żurek – dyrektor Oddziału Regionalnego agencji outdoorowej AMS.

Wojciech Wagner – absolwent Uniwersytetu Bauhausu w Weimarze, Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Współautor opracowań urbanistycznych oraz publikacji poświęconych szeroko rozumianej kulturze budowlanej w Polsce, w tym książek „Silesia. Land of Dying Country Houses” (2009) i „Grenz- und Zufluchtskirchen Schlesiens” (2012). Przed podjęciem w 2013 r. funkcji naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy przez wiele lat współpracował z londyńską fundacją Save Britain’s Heritage. W ramach doktoratu na Politechnice Warszawskiej prowadził badania nad problemem suburbanizacji w Polsce i Europie.

 

#godz. 21.00 _SZTUKA: Rozświetlenie Neonu Koguta na fasadzie kamienicy przy ul. Świętosławskiej 9 (Cocorico Café & Restaurant)

Zainspirowani niezrealizowanym projektem Neonu Koguta, którego niegdyś planowano umieścić na dachu Okrąglaka postanowiliśmy zamontować jego pomniejszoną wersję (oryginał miał mieć 16 metrów wysokości!) na fasadzie kamienicy przy ul. Świętosławskiej 9, nad Cocorico Café & Restaurant.

Za wykonanie odpowiada legendarna firma Reklama-Neony pana Piotr Heinze.

Neony to przykład dobrego rozwiązania w zakresie informacji wizualnej, których niestety dziś w Poznaniu jest coraz mniej. Akcja, ma na celu przypomnieć, że centrum miasta w PRL-u miało bardzo atrakcyjnie zaprojektowane neonowe reklamy, tym samym stanowiąc niemalże wzorcowy model dla innych miast w zakresie reklamy świetlnej.

//

Dzień III // 30.05, sobota

Temat: KTÓRĘDY NAD RZEKĘ?

Nieuregulowana sytuacja nad Wartą to jeden z ważniejszych problemów Poznania, jako miasta położonego nad trzecią co do wielkości rzeką w Polsce. Od kilkudziesięciu lat sytuacja nad rzeką nie uległa zbytniej zmianie, a mimo to pojawiają się inicjatywy, które przyciągają mieszkańców nad rzekę. Czy to letnia knajpa, piknik czy zwykły spacer z psem dowodzą, że rzeka zajmuje ważne miejsce w sercach mieszkańców. Co zrobić, by wspierać i rozwijać życie nad Wartą? Jakie są potrzeby jej użytkowników? Czy odkopywanie starego koryta ma dzisiaj sens?

#godz. 18:00 _FILM: „Lost Rivers” (2012, Kanada), reż. Caroline Bâcle, 72 min.

Dawniej przez prawie każde miasto przemysłowe przepływała rzeka. Wokół nich budowane były domy, drogi i fabryki. Zanieczyszczone rzeki na setki lat zniknęły pod powierzchnią ziemi. Dziś, trwa walka o przywrócenie naturalnych elementów w sercach wielkich miast. „Lost Rivers” zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, dzięki miejskim myślicielom, aktywistom i artystom z całego świata.

#godz. 19:30 _DEBATA: Przyszłość terenów nadwarciańskich.

Moderator:

Maciej Frąckowiak – socjolog, zainteresowany formami aktywności i bezczynności społecznej w miastach, a także obrazem, który próbuje traktować jako narzędzie i pretekst do badań oraz zmiany relacji społecznych. Doktorant w Instytucie Socjologii UAM.

Paneliści:

Szymon Błażek – współautor “Strategii rozwoju rzeki Warty” i programu strategicznego “Rzeka w mieście”, koordynator projektów związanych z aktywizacją terenów nadwarciańskich realizowanych przez Urząd Miasta Poznania.

Przemysław Dziubłowski – dziennikarz, przez lata prowadził dział kultury w Życiu Warszawy, współpracował także m.in. z Wprost i Rzeczpospolitą. Animator kultury, organizator koncertów, wydawca, promotor polskiej muzyki niezależnej, pomysłodawca i współwłaściciel klubokawiarni Cud nad Wisłą. Współtwórca festiwali i akcji Street Art Doping, Zawsze z Bareją, Przystań nad Wisłą, Hip Hop Praga Festiwal, Jazz nad Wisłą oraz cyklu Miejskie Granie. Wiceprezes Fundacji Do Dzieła! zaangażownay w współtworzenie klubokawiarni Plażowa. W nadchodzącym sezonie rusza z nowym nadwiślańskim projektem: Infobarka Wisła. Zapalony fan Stand Up Paddle, którym regularnie pływa Wisłą.

Szymon Mizera – filozof, reżyser filmowy, operator kamery, koordynator festiwalu STUDIO ZDUNY, współreżyser filmu dokumentalnego „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów“. Jest członkiem grupy muzyczno-performatywnej “Kakofonikt”.

Jan Zujewicz – radny Osiedla Stare Miasto, aktywny społecznik. Dzięki jego inicjatywie na terenie starego koryta Warty powstaje nowy park. Wieloletni członek Stowarzyszenia Chwaliszewo i współtwórca koalicji Chwaliszewo. Zakochany w terenach nadwarciańskich, przekonany o tym, że niewielkimi działaniami można stworzyć z nadrzecznych błoni bardzo przyjazną przestrzeń.

//

Dzień IV // 31.05, niedziela _ PCHLI TARG NAD WARTĄ

W ramach MIASTOmovie:poz zapraszamy na piknik połączony z pchlim targiem u brzegu Warty w bliskim sąsiedztwie starego portu! Chcemy przypomnieć, że kiedyś Warta pełniła role ważnego traktu turystycznego i handlowego. Zabierzcie niepotrzebne przedmioty i ubrania, by móc sprzedawać je właśnie podczas naszego pikniko-targowiska. Zapewniamy infrasturkturę, muzykę i smakołyki już od godz. 12.00 na cyplu przy moście Chrobrego.


_BILETY

13 zł ulgowy, 15 zł normalny. Dostępne w kasie Kina Muza.

_DEBATY

Wstęp wolny w ramach wolnych miejsc na sali. Pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans filmowy poprzedzający debatę.

_ZNIŻKI

Dla posiadaczy biletów na filmy 10% rabatu na książki o architekturze w Tristero. Książki do rzeczy, -1 zł na wszystkie produkty w Bike Café oraz 10% rabatu w Cocorico.


Organizatorzy: Ulepsz Poznań, Wrocławska Fundacja Filmowa, Kino Muza

Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

PARTNERZY:

 • Cocorico Café & Restaurant
 • STGU Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
 • SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich Poznań
 • Tristero
 • Cicha Kuna
 • Bike Café
 • Hotel Gaja

PATRONI MEDIALNI:

 • Gazeta Wyborcza
 • Magazyn Miasta
 • RZUT Kwartalnik Architektoniczny
 • Radio Merkury
 • WTK Wielkopolska Telewizja Kablowa
 • epoznan.pl

MIASTOekipa:

Paweł Głogowski – założyciel Stowarzyszenia Ulepsz Poznań, pasjonat miasta, duży fan budżetu obywatelskiego i nieszablonowej edukacji. Wielki przeciwnik “niedasizmu”.

Franciszek Sterczewski – Architekt. Grafik. Animator wydarzeń miejskich, takich jak: “Piknik na Placu Wolności”, akcja “Pstryk”, “Pogrzeb Zimy”, czy “Kino Grunwald”, które bardziej, niż funkcję turystyczno-krajoznawczą, spełniają rolę komentarza do stanu tkanki społeczno-architektonicznej miasta. Współorganizator cyklu debat o tematyce miejskiej “Otwarte”. Nominowany do tytułu Człowieka Roku 2012 przez Głos Wielkopolski.

Monika Gościniak – Projektantka. Zajmuje się partycypacją w procesach projektowych, miastem oraz społeczną odpowiedzialnością designu. Prowadzi warsztaty projektowe dla ludzi w różnym wieku wykorzystując narzędzia pracy projektanta do generowania pozytywnych zmian. Od 2012 roku zasila grupy projektowe pracujące w zgodzie z metodologią Design Thinking.

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.
źródło: Materiały prasowe